Pojistné podvody za miliardu – pomůže detektor lži?

Praha - Pojistných podvodů přibývá - loni jich detektivové odhalili rekordní množství, téměř za miliardu korun. Nejčastěji lidi podvádí u pojištění aut a majetku. Pojišťovny proto stále zdokonalují metody, jak podvody odhalit. V jedné z nich chtějí například využívat jakýsi detektor lži.

Většina českých pojišťoven loni zaznamenala rekordní počet pojistných podvodů. Detektivové jich odhalili za téměř miliardu korun. „Nejčastěji se klienti snaží pojišťovny obelhávat v oblasti autopojištění a dále pak v případě odpovědnostního a životního pojištění,“ upozorňuje ředitel útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny Jaromír Kaděra. Pozitivní ale je, že podle něj Češi alespoň loni tolik nezneužívali k podvodům rozsáhlé povodně nebo vichřice. 

Detektivové pojišťoven musí být stále důmyslnější, aby podvody odhalili. Například Allianz chce zavést hlasovou analýzu telefonů. „Přístroj, který původně vznikl pro armádní účely, pracuje podobně jako detektor lži. Místo tepu a potu se však zaměřuje na hlasovou křivku,“ vysvětluje mluvčí pojišťovny Václav Bálek. 

Nejvíce se podvádělo v Praze a středních Čechách. Nejpoctivější jsou pak podle pojišťoven klienti z jižních a východních Čech.

Video Události: Pojistných podvodů opět přibylo
video

Události: Pojistných podvodů opět přibylo

Události: Pojistných podvodů opět přibylo

Bohman: Pojistné podvody se nám daří lépe odhalovat

Pojistný podvod je přitom trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše způsobené škody. Soud může za spáchání pojistného podvodu udělit maximálně desetiletý trest.