Menší dodavatelé nevědí, zda účtovat poplatky za zelenou elektřinu

Praha – Alternativní dodavatelé elektřiny nevědí, zda mají domácnostem účtovat poplatky za obnovitelné zdroje. Největší z nich Bohemia Energy tvrdí, že podle nového zákona nesmí příslušnou částku do vyúčtování zařadit. Za zmatky může podle distributorů energií novela zákona o podporovaných zdrojích elektřiny.

Video Události: Účtovat, nebo neúčtovat poplatky za obnovitelné zdroje?
video

Události: Účtovat, nebo neúčtovat poplatky za obnovitelné zdroje?

Zákonodárci loni v srpnu odhlasovali, že domácnosti budou od letošního roku na obnovitelné zdroje doplácet méně – horní hranice příspěvku na jednu megawatthodinu se snížila z 583 na 495 korun (čtete víc). Z textu nového zákona ale některým dodavatelům není jasné, zda mají vůbec poplatky od lidí vybírat.

Jednatel Bohemia Energy Jiří Písařík na základě svých právních analýz tvrdí, že jeho firma by odběratelům poplatky účtovat neměla. „Pokud je budeme vybírat i nadále, tak nám hrozí to, že by po nás mohli zákazníci v budoucnu chtít tyto poplatky vrátit,“ obává se Písařík.

Letos by měly příplatky za tzv. zelenou elektřinu stát každou domácnost v průměru 160 korun měsíčně. Doposud je od zákazníků vybírali právě dodavatelé – přeposílali je přes distributora dál, až se peníze dostaly k výrobcům zelené elektřiny.

Teď se však koloběh peněz může zastavit. Společnost Bohemia Energy už informovala distributora elektřiny E.ON, že nesouhlasí s pasáží v letošní smlouvě, podle které má peníze od zákazníků vybírat. Mluvčí E.ON Vladimír Vácha sdělil, že firma v současnosti čeká na zpracování právních podkladů a o svém postoji se teprve rozhoduje. Potvrdil nicméně, že dodavatelů, kteří odmítají vybírat od zákazníků poplatky za obnovitelné zdroje, je více.

Ti největší hráči na trhu, kteří mají vlastní distribuční síť (a také většinu zákazníků), chtějí peníze vybírat dál. K tomu je ostatně nabádá i ministerstvo průmyslu a obchodu. „Tento problém lze spíš vnímat jako konkurenční boj mezi obchodníky, kteří hledají nějakou výhodu na trhu,“ míní Pavel Gebauer, ředitel resortní sekce energetiky.

Jak spor dopadne, napoví první letošní vyúčtování. Právníci i úřady ale mimo kameru hovoří o hrozbě nepřehledných soudních tahanic.