Reportéři ČT: Pobíraly solární elektrárny ČEZu dotaci neprávem?

Praha - Tři ze čtyř největších solárních elektráren skupiny ČEZ prověřuje protikorupční policie. Jde o ty v Ralsku, Mimoni a Vranovské Vsi, které v tuzemsku patří mezi největší. Policie zkoumá podezření, že získaly povolení k výrobě podvodem a vysoké státní dotace na sluneční elektřinu pobírají neprávem. Zjistili to Reportéři ČT. Víc o kauze nabídne pořad v pondělí ve 21:35 na ČT1.

Elektrárna Vranovská Ves byla podle oficiálních dokumentů hotová bez vad 3. prosince 2010, tedy ještě před 1. lednem 2011, kdy klesla zelené elektřině podpora. Ještě čtvrt roku potom se tu ale podle dokumentu, který získali Reportéři ČT, zapojovaly solární panely a rozvaděče.

„Policie v tomto případě prověřuje podezření, že fotovoltaická elektrárna Vranovská nemusela být do konce roku 2010 hotová. Obecně v takovýchto případech dochází k falšování například revizních zpráv,“ uvádí olomoucký státní zástupce Radek Mezlík.

Podivné kontroly na poslední chvíli

I komplex fotovoltaických elektráren Ralsko čelí podezření, že nebyl před koncem roku 2010 v provozu. Protokol vypsaný obyčejnou propiskou vypovídá o tom, že největší solární park v zemi stačil jediný úředník zkontrolovat za jeden den, a to těsně před koncem roku 2010.

ČEZ podezření odmítá. „Veškeré licence k fotovoltaickým elektrárnám jsme získali v souladu s platnou legislativou České republiky,“ tvrdí mluvčí společnosti Martin Schreier.

Některé licence ale už dřív zpochybnil Energetický regulační úřad. Na dvě nejmenované solární elektrárny ČEZu podal trestní oznámení. „Prověřovali jsme všechny elektrárny, které patří do skupiny ČEZ. U všech jsme našli nějaká pochybení,“ potvrzuje mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Někdejší šéf ČEZu Martin Roman ale o době solárního boomu hovoří v superlativech. A to i poté, co minulý měsíc do sídla firmy přišli policisté hledat dokumenty o nákupu solárních projektů v Ralsku od firmy Amun.RE. Roman to komentoval v textové zprávě: „Mohu Vám k tomu říci jen to, že všechna rozhodnutí v ČEZ, která jsme učinili, byla vždy motivována zvyšováním hodnoty pro naše akcionáře.“

Podle informací České televize prověřuje policie i další elektrárny ČEZu, nejen Ralsko a Vranovskou Ves. Dosud však nikoho neobvinila. Kauzu sledujte v pondělních Reportérech ČT.

Video Události: ČEZ čelí podezření, že podváděl se solárními elektrárnami
video

Události: ČEZ čelí podezření, že podváděl se solárními elektrárnami

Události: ČEZ čelí podezření, že podváděl se solárními elektrárnami

Dobře utajený lom