Kala k návrhu zákona o NKÚ: Je to „zmetek“. Zúží pravomoci úřadu

Praha - Poslanecký návrh měnící pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) je podle šéfa úřadu „zmetek“. „Je to zneužití legislativního procesu,“ prohlásil Miloslav Kala v Otázkách Václava Moravce. Podle něj místo rozšíření pravomocí úřadu dojde spíš k opaku. Jeden z předkladatelů zákona, poslanec Stanislav Polčák (TOP 09), v rozhovoru pro ČT uvedl, že k zúžení pravomocí NKÚ dochází pouze ve vztahu k obcím. Podle něj jde o „úlitbu senátorům“. Bez tohoto požadavku by totiž neschválili změnu ústavy. Poslanci budou o návrhu jednat už v úterý.

Protikorupční organizace dlouhodobě naléhaly na rozšíření pravomocí NKÚ. Nový návrh podepsali dva předsedové koaličních stran – Andrej Babiš za hnutí ANO a Pavel Bělobrádek za lidovce. Třetím předkladatelem je pak právě poslanec Polčák. Politici tvrdí, že návrh vychází z iniciativy Rekonstrukce státu.

Poslanci by měli v úterý v prvním čtení projednávat dvě související předlohy, které podle nich mají rozšířit kontrolní pravomoci NKÚ. První z nich mění ústavu a druhý samotný zákon o kontrolním úřadu.

Kontrolorům se ovšem návrh ani trochu nezamlouvá. „Novelizovat ústavu takovýmto způsobem je pro mě neakceptovatelné. Je třeba ten návrh zákona odmítnout a počkat na vládní návrh zákona, který dostaneme do připomínkového řízení a ke kterému se budeme moci vyjádřit,“ podotkl Kala.

Video Návrh zákona o NKÚ je podle Kaly "zmetek"
video

Návrh zákona o NKÚ je podle Kaly "zmetek"

Kontrolní úřad nyní může prověřovat hospodaření státu. Poslanci navrhují, aby se jeho pravomoci rozšířily kromě krajů a obcí na zdravotní pojišťovny, veřejné výzkumné instituce, veřejné vysoké školy nebo příspěvkové organizace krajů a obcí. U samospráv by NKÚ mohl podle předloh prověřovat jen soulad jejich postupu se zákony - nikoli účelnost a hospodárnost. A to se úřadu nelíbí.

„Jako nedostatečné se pro potřeby kontroly jeví omezení působnosti NKÚ ke kontrole územních samosprávných celků a dobrovolných svazků obcí pouze na soulad kontrolovaných činností se zákony, navíc s výjimkou toho, zda je (jejich) majetek využíván účelně a hospodárně. NKÚ přijetí návrhu zákona v navrhovaném znění nedoporučuje,“ zní stanovisko úřadu.


Prověrky by mohly zahrnovat také veřejnoprávní média, tedy Českou televizi, Český rozhlas a Českou tiskovou kancelář. V České národní bance by mohli kontroloři prověřovat dodržování právních předpisů při pořizování majetku a v provozních výdajích. Do hledáčku NKÚ by se mohly podle novel dostat rovněž firmy, v nichž drží stát, kraje nebo obce vyšší než poloviční podíl.

Kala uvedl, že v ústavě je nyní formulace, podle níž úřad kontroluje hospodaření se státními prostředky. NKÚ by podle něj pomohlo rozšíření na pojem veřejné prostředky. „To, co dělá skupina předkladatelů, je, že mění tento způsob definice toho, co kontrolujeme, na to, koho kontrolujeme,“ řekl. Přesné vymezení podmínek, za jakých lze ten či onen subjekt v praxi kontrolovat, by ale podle Kaly přineslo velké výkladové spory řešitelné jen u soudu. „A to povede k zablokování kontroly,“ dodal.

Své výhrady sdělil občanské iniciativě Rekonstrukce státu, jejímž cílem je prosazení devíti protikorupčních zákonů. Zástupci iniciativy mu prý řekli, že o námitkách budou informovat předkladatele poslanecké novely.