Hospodářská komora: Podklady pro eurofondy jsme nezfalšovali

Praha – Hospodářská komora se brání nařčení z falšování dokumentů, na jejichž základě podle Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) získala peníze z evropských fondů. Tvrdí, že podmínky veřejné zakázky splnila a navíc podléhala kontrole ministerstva průmyslu a obchodu. Pokud se chyby prokážou, může za ně Brusel udělit Česku pokutu v řádu stovek milionů korun. Informoval o tom Český rozhlas Radiožurnál.

Hospodářská komora (HK) měla údajně zfalšovat čestná prohlášení několika lidí, o kterých tvrdila, že pro ni budou pracovat jako odborníci na evropské dotace. Jednalo se o projekt na kontrolu čerpání peněz z operačního programu Podnikání a inovace. Dotyčné osoby ale nevěděly o tom, že by měly s komorou spolupracovat. Ta se rozhodla podezření vyvrátit.

„Pokud existuje jakési podezření, nechť je řádně a urychleně prošetřeno. HK ČR je připravena poskytnout maximální součinnost. Důrazně se ohrazujeme proti tomuto nařčení, které poškozuje dobré jméno HK ČR,“ uvedla komora v prohlášení. Podle zdrojů Radiožurnálu nicméně měl šéf komory Petr Kužel falšování v minulosti přiznat (čtěte víc).

Ministerstvo průmyslu a obchodu potvrdilo, že komora stanovená pravidla neporušila. Experti, které vybrala pro kontroly konkrétních zakázek, totiž pracovali pod vedením pracovníků úřadu.

Česko za loňský rok přijde o deset miliard

Česká republika přijde o deset miliard korun z evropských fondů, které nestihla vyčerpat z limitu pro loňský rok. Původně přitom ministerstvo odhadovalo ztrátu za loňský rok až na 30 miliard. „Roční limit čerpání byl loni splněn z 97 procent. V tuto chvíli to vypadá, že míra nedočerpání bude nejvýše 12 miliard korun. Nicméně stále ještě jednáme s Evropskou komisí o dalších výjimkách u projektů zpožděných kvůli loňským povodním a průtahům u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, takže je pravděpodobné, že konečná částka bude ještě nižší,“ prohlásil první náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun s tím, že ve hře zůstávají projekty za celkem dvě miliardy.


„V průběhu plnění zakázky dodávala komora experty například na účetnictví, stavebnictví a podobně. Ti poskytovali součinnost pracovníkům ministerstva průmyslu a obchodu při kontrole fyzické realizace. Kontroly byly vedeny pracovníky ministerstva. Z tohoto důvodu odmítáme zpochybňování kontrol z hlediska jejich dostatečné nezávislosti a možného střetu zájmů,“ řekl Radiožurnálu Filip Matys z tiskového oddělení ministerstva.

Video Hospodářská komora odmítá, že podváděla při čerpání dotací
video

Hospodářská komora odmítá, že podváděla při čerpání dotací

Hospodářská komora odmítá, že podváděla při čerpání dotací

20.01.2014 Z12

Břetislav Grégr: Kontroly MPO byly prováděny v souladu s evropskou legislativou

Podle ředitele resortního odboru koordinace strukturálních fondů Břetislava Grégra byly kontroly prováděny v souladu s evropskou legislativou. „Jestli je tam něco podvodného, to teď šetří Policie České republiky,“ uvedl Grégr v rozhovoru pro ČT s tím, že ministerstvo poskytuje vyšetřovatelům veškerou dokumentaci a součinnost.

OLAF (Office européen de lutte antifraude/Evropský úřad pro boj proti podvodům) je jakousi unijní obdobou tuzemského Nejvyššího kontrolního úřadu. Má za úkol chránit finanční zájmy Evropské unie, vyšetřuje především podvody a korupci související s evropskými penězi.

Úřad je součástí Evropské komise, ale ve své činnosti je nezávislý. Za patnáct let fungování se díky jeho kontrolám do rozpočtu EU podařilo vrátit přes 1,1 miliardy eur a byly uděleny tresty odnětí svobody v celkové délce 900 let.


Výsledky vyšetřování už OLAF předal Nejvyššímu státnímu zastupitelství, které spis postoupilo Městskému státnímu zastupitelství v Praze. „Byl vydán příkaz k prověření skutkových okolností popsaných v trestním oznámení úřadu OLAF, zakládajících důvodné podezření ze spáchání trestných činů,“ sdělila mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Podnikatelů čerpajících peníze z operačního programu Podnikání a inovace by se podle ministerstva průmyslu vyšetřování zatím dotknout nemělo. „Rádi bychom důrazně upozornili žadatele, že operační program Podnikání a inovace nepřestal proplácet dotace podnikatelům, ani přijímat programy z výzev vyhlášených v prosinci jako jsou Rozvoj, inovace a strategické služby,“ dodal Matys.

Česko v současnosti s Evropskou komisí vyjednává o výši korekce, tedy pokuty za chyby a podvody v čerpání peněz z operačního programu. Suma by se mohla vyšplhat až na několik stovek milionů korun. Podle zdrojů bruselského zpravodaje rozhlasu Ondřeje Housky se na podvod přišlo nejspíš na základě anonymního udání.