30 let od vzniku legendy: Do světa osobních počítačů vtrhl Apple Macintosh

Praha – Zatímco Češi v roce 1984 žili třeba Nobelovou cenou pro Jaroslava Seiferta nebo bojkotem olympiády v Los Angeles, v Americe se psaly dějiny v jiném oboru. Na trh totiž dorazil první počítač ovládaný myší a s operačním systémem. Apple Macintosh tehdy změnil svět více než cokoliv, co se v tom roce odehrálo.

Video První úspěšný osobní počítač s grafickým uživatelským rozhraním
video

První úspěšný osobní počítač s grafickým uživatelským rozhraním

Do klidných amerických kanceláří a domácností vtrhla revoluce 24. ledna 1984. Vizionář Steve Jobs tehdy představil do té doby neviděný počítač. Místo složitě psaných příkazů stačilo kliknout na jednoduchou ikonku. Přelomovou technickou hračku od Applu s názvem Macintosh 128K nakonec prodávala i stejně revoluční reklama. 

Do čerstvého jablíčka odrůdy Macintosh se zahryzl autor úspěšného hororu Vetřelec; Ridleyho Scotta inspiroval Orwellův román 1984. Dívka v červených trenýrkách v televizním spotu ničí obrazovku, ze které netečným davům káže Velký bratr (míněno konkureční IBM). Macintosh pak úplně stejně zbořil zažitá pravidla ve výpočetní technice. 

24. ledna Apple uvede na trh Macintosh. A vy uvidíte, proč rok 1984 nebude jako v románu 1984. 

Zdroj: Upoutávka reklamy na revoluční přístroj


Slavný režisér měl k dispozici na tehdejší dobu královský rozpočet. Minutový klip stál skoro 1,5 milionu dolarů. „Padlo rozhodnutí, že půjdeme a najmeme nakonec asi 175 holohlavých lidí. Každému jsme zaplatili 10 000 dolarů za to, že tři dny seděl a nechal si foukat do obličeje,“ vysvětluje Fred Goldberg z reklamní agentury pracující pro Apple. 

Temný příběh s oslnivým koncem se představenstvu firmy nejdřív nelíbil. A za vysílání první reklamy v nejprestižnějším čase, konkrétně při finále Superbowlu, zaplatili sami zakladatelé: Steve Jobs a Steve Wozniak. 

Investice do Superbowlu se vyplatila

Úspěch se však dostavil okamžitě. „Až do vysílání při Superbowlu nikdo ani nedutal. Ale pak se druhý den prodaly Macintoshe v hodnotě asi 3,5 milionu dolarů,“ dodává Fred Goldberg. Původní převratná novinka nakonec neslavila očekávaný komerční úspěch - hlavně kvůli nedostatku softwaru. 

Navíc těžký úder Macintoshům zasadil nástup levnější konkurence v podobě IBM PC kompatibilních počítačů. Propad prodejů byl tak hluboký, že v polovině 90. let stál Apple jen krůček od bankrotu. Přilákat zákazníky zpět k počítačům s logem nakousnutého jablka dokázal až vzhledově neotřelý počítač iMac G3, který společnost představila světu v květnu 1998.

Mac si přesto brzy získal postavení kultovního přístroje. Na jeho základech Apple vybudoval i první notebooky, jejichž nástupci se v milionech prodávají dodnes. Na rozdíl od opravdových jablek odrůdy McIntosh, která dala počítači jméno, ale z pultů pomalu mizí.  

Jobsova cesta ke kultu 

Polohovací zařízení nazývané jako myš prezentoval už v roce 1963 Douglas Engelbart, vědec ze Stanfordského výzkumného institutu. Poté nápad vylepšoval už jako zaměstnanec laboratoří Xerox PARC (Xerox Palo Alto Research Center) při vývoji prvního osobního počítače Xerox Alto. Jenže vedení Xeroxu usoudilo, že o tento produkt nebude zájem. Následně v roce 1979 Xerox pozval vývojáře Apple, včetně Steva Jobse, do laboratoří PARC na tři dny, aby se mohli s přístrojem seznámit. Jobs okamžitě pochopil jeho potenciál a na jeho základě některé prvky (především grafické prostředí a myš) integroval do svého projektu Lisa, ze kterého pak Macintosh vzešel. 

Osobní počítač Macintosh 128K

  • Obsahoval monitor a byl dodáván s klávesnicí a myší. 
  • Zpočátku se prodával za 2 495 dolarů a do 3. května se jej podařilo prodat 70 000 kusů, což byl na tu dobu úspěch. 
  • Časem prodeje klesaly a firma ho přestala prodávat v říjnu 1985, kdy už déle než rok sdílel trh se svým nástupcem Macintoshem 512K. 
  • Je považován za první skutečně komerčně úspěšný osobní počítač s grafickým uživatelským rozhraním.