Kvóty pro české potraviny v regálech? Podle obchodníků je to složité

Praha - Obchodní řetězce by mohly mít v Česku povinnost nabízet určitý podíl potravin od tuzemských dodavatelů. Teď jejich množství zákon nereguluje. Kandidát na ministra zemědělství Marian Jurečka by tento krok uvítal, nejprve se však chce jet podívat na Slovensko, kde tamní vláda v této otázce již pokročila. Obchodníci se k plánu staví rozpačitě, určit podíl českého zboží v sortimentu potravin je složité.

Velké obchodní řetězce po loňské novele zákona o potravinách budou muset u vstupu do prodejen zveřejňovat údaj o pěti hlavních zemích, ze kterých pochází zboží v jejich nabídce. To by však neměla být jediná nová povinnost, do budoucna by mohl přijít i přikázaný minimální podíl českého zboží v regálech.

Pravděpodobný ministr zemědělství se chce nechat inspirovat na Slovensku, kde vláda hodlá podobným způsobem zvýšit podíl slovenských potravin v obchodech. Velcí obchodníci u východních sousedů mají už od loňského dubna povinnost zveřejňovat zastoupení domácích potravinářských produktů na tržbách.

Jurečka upozornil, že případná změna zákona, která obchodníkům nařídí podíl českých potravin, musí být nejprve důkladně připravena, aby nebyla v rozporu s pravidly Evropské unie.

Video Juračka: Omezení formou kvót je neefektivní
video

Juračka: Omezení formou kvót je neefektivní

Obchodníci příliš nadšení nejsou

Podle obchodníků je složité podíl českého zboží v sortimentu potravin stanovit, navíc zatím chybí jasná definice českého výrobku. Například řetězec COOP má v nabídce asi 80 procent tuzemských produktů, pokud se za ně považuje zboží vyrobené na českém území. 

„Podporuji české potraviny. Nařídit to ale podílem, se mi zdá neefektivní a nedobré. Prvním problémem je definice domácího výrobku. Druhý problém je diskriminační: budou muset vyřadit některé zahraniční výrobky, pokud chceme zvýšit podíl potravin tuzemských – může to vyústit v reciproční opatření. Jsem připraven hledat řešení, ale ne formou kvót,“ řekl pro ČT Zdeněk Juračka ze Svazu obchodu a cestovního ruchu.