Královna bude muset střádat do prasátka, na účtu má poslední milion

Londýn - Zatímco britské ekonomice se loni dařilo a narostla téměř o dvě procenta, britský královský palác to s financemi už tak růžové nemá. V posledních letech se na královském dvoře docela rozhazovalo a v rezervním fondu královny Alžběty II. tak prý zbývá poslední milion liber, což je vůbec nejméně v historii.

Britská parlamentní komise upozornila na to, že královnini poradci nezvládají finance a majetek panovnice pomalu chátrá. Na dvoře se prý rozhazovalo natolik, že za posledních 13 let zmizelo z rezervního fondu Alžběty II. celkem 34 milionů liber. Na účtu tak královně zbývá poslední milion. Nikdy předtím to přitom nebylo tak málo. Parlamentní komise proto radí Buckinghamskému paláci šetřit. 

Královská domácnost se sice poslední roky snažila něco uspořit, povedlo se jí ovšem výdaje snížit jen asi o 5 procent. Sám premiér se přitom snaží vládní výdaje zkrátit až o třetinu a britské ekonomice, zdá se, vládní politika svědčí. 

Britská ekonomika rostla v uplynulém roce nejrychleji od začátku finanční krize. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 1,9 procenta. Předchozí rok to byl přitom růst o 0,3 procenta.


Vláda se proto teď chce do hospodaření královského paláce vložit: „Věříme, že ministerstvo financí má povinnost aktivně se zapojit do finančního plánování a řízení královské domácnosti,“ říká předsedkyně parlamentní komise Margaret Hodgeová.

The Daily Telegraph píše o tom, že královna dokonce nemá peníze ani na opravu svých rezidencí. V březnu 2012 byl podle komise stav skoro 40 procent královského majetku v daleko „horších než přijatelných podmínkách“. 

List upozorňuje na to, že každou chvíli doslouží v Buckinghamském paláci kotle, které jsou 60 let staré. Účty za vytápění se kvůli tomu šplhají do závratných výšin. V jak žalostném stavu je královnin majetek, ukazuje i to, že personál v Královské galerii umění musí údajně pobíhat s kbelíky a chytat do nich déšť, aby tak uchránil umělecká díla a starožitnosti. A o moc lépe na tom není ani Windsorský hrad

I když komise chválí královský palác za to, že loni dokázal vydělat přes 11,5 milionu liber, zatímco před šesti lety to bylo skoro dvakrát méně, poslanci trvají na tom, že palác se může přičinit ještě víc. Radí proto královně otevřít své královské rezidence a nalákat sem návštěvníky. „Buckinghamský palác je otevřený jenom 78 dní v roce, navštíví ho jen půl milionu návštěvníků, zatímco Londýnský Tower má ročně přes 2 miliony návštěvníků,“ upozorňuje Hodgeová. Z příjmů by se pak mohly financovat opravy zchátralého majetku.