Firmy těžko získávají zpět kvalifikované lidi, které v krizi propustily

Praha/Zlín – Obuvnická firma Baťa vrací část výroby z Číny zpátky do Česka. Ve svém jediném evropském závodě v Dolním Němčí ji chce minimálně zdvojnásobit. Má ale potíže s náborem kvalifikovaných zaměstnanců. Stejný problém řeší i další podniky, které se svých lidí v posledních letech zbavovaly.

Vyrábět boty pro evropský trh v Číně se nakonec ukázalo jako nepříliš dobrý nápad. Tamní továrny jsou totiž zahlceny domácími objednávkami a na ty evropské jim nezbývá čas. „Musíte kupovat velké objemy, musíte objednávky dávat minimálně s půlročním předstihem. Evropská výroba je schopna flexibilně reagovat,“ vysvětluje ředitel baťovského závodu v Dolním Němčí František Bělíček.

Letos Baťa plánuje vyrobit v Dolním Němčí 350 000 párů bot. U tohoto množství se ale produkce nezastaví. Evropská centrála chce po moravské továrně ještě víc – půl milionu párů v roce 2015. Aby bylo možné cíl splnit, bude muset závod přijmout 30 nových zaměstnanců. Sám ředitel přiznává, že hledání kvalifikovaných lidí nebude jednoduché.

„Ti, kteří byli šikovní, byli manuálně zruční a měli zkušenosti, tak už jsou zaměstnáni někde jinde a těžko se vrací,“ naráží Bělíček na to, že firma v roce 2008 propustila 90 lidí a teď by je ráda dostala zpět. Věří, že vhodné pracovníky nakonec sežene. Chce je lákat hlavně na jistotu práce a těm nejlepším nabízí vyšší plat.

Města nám berou lidi, stěžují si malé obce

Potíže s náborem nových lidí mají i ostatní firmy. Ačkoliv je v tuzemsku stále poměrně vysoký počet nezaměstnaných (v listopadu jich bylo 565 313, více se dočtete zde), kvalifikovaní dělníci chybí. „Firmy hlásí nedostatek až 150 000 řemeslníků typu obráběči, nástrojaři, svářeči nebo mechanici,“ říká manažer Manpower Group Jiří Halbrštát.

S problémy se potýkají zejména podniky v regionech. „Kvalifikovaní lidé mají tendenci chodit do větších měst. V regionech je po nich potom poptávka a firmy logicky nejsou schopny obsadit určité profese,“ upozorňuje Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Video Události: Firmy mají potíže s náborem šikovných zaměstnanců
video

Události: Firmy mají potíže s náborem šikovných zaměstnanců

Jeho slova potvrzuje i generální ředitelka společnosti Strunal, největšího výrobce strunných hudebních nástrojů v Evropě. Firma má provoz v obci Luby v severozápadních Čechách. „Mladí lidé si řemeslo vyzkouší, zůstanou u nás chvilku, ale odchází do větších měst za lepším výdělkem,“ popisuje Ivana Stolařová.

K nedostatku vyučených řemeslníků a dělníků v minulosti přispělo i to, že mnohé obory získaly nálepku „neperspektivní“. Studenti tak o ně přestali mít zájem. V některých krajích proto nabízí učňům stipendia za dobrý prospěch a docházku (čtěte víc), stát se zase snaží zvýšit kvalitu učňovského vzdělávání spoluprací s firmami a odborníky z praxe (čtěte víc).