Já a hrozba pro polské dovozce? Nesmysl, rozhodne trh, tvrdí Babiš

Praha – Andrej Babiš je podle polských výrobců potravin ztělesněním jejich likvidace na českém trhu. Tyto obavy jsou ale podle reakce Babiše zbytečné. Polská média nedávno citovala tamní dodavatele, kteří se bojí, že je majitel skupiny Agrofert bude s pomocí koaličních partnerů chtít vytlačit z českého trhu. Sám Babiš ale tvrdí, že na to nebude mít vliv on, ale trhy.

Video Babiš jako strašák polských dovozců potravin
video

Babiš jako strašák polských dovozců potravin

„Asi 16 procent potravin prodávaných na českém trhu pochází z Polska a my jsme tento trh dobývali kousek po kousku. Češi do výroby potravin neinvestovali, nemodernizovali produkci, a místo toho ochotně přijímali výrobky z dovozu. Díky tomu jsou dnes polské potraviny levnější a lepší než české,“ citoval v neděli polský týdeník Andrzeje Falińského, ředitele Polské organizace obchodu a služeb.

Andrej Babiš:

„Je to nesmysl a zlomyslnost, nemám na to žádný vliv, o nákupu potravinářského zboží rozhoduje maloobchod.“


Andrej Babiš
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Polští výrobci ale trvají na svém. Pokud by k účelovému omezení došlo, hrozí Poláci obchodní válkou - konkrétně tím, že na oplátku zablokují dovážení českých výrobků na polský trh. „Buď máme společný trh, nebo ho nemáme. Pokud ne, musely by se sankce vztahovat i na jiné (české) výrobky,“ uvádí předseda Federace polských výrobců potravin Andrzej Gantner.

Proti tvrzením polských potravinářů se ohradila i Potravinářská komora ČR. „Potravinářská komora ČR zásadně nesouhlasí s výrokem ředitele Polské organizace obchodu a služeb. České potravinářské společnosti investovaly do modernizace a inovací potravinářské výroby řádově desítky miliard korun již před vstupem do Evropské unie v roce 2004, a řadí se tak mezi evropskou i světovou špičku potravinářských podniků v oblasti inovací výroby,“ uvedla mluvčí komory Jarmila Štolcová. 

Podle ní nebyli polští výrobci schopni v mnoha případech vyhovět ani předpisům Evropské unie, jež se týkají minimálních standardů. „Příkladem z poslední doby je nedodržení standardů chovu nosnic dle nařízení EU v roce 2012 či výroba masných výrobků z uhynulých zvířat v polském Biala Rawska, která byla odhalena v loňském roce,“ dodala mluvčí. 

Ambivalentní vztah Čechů k polským potravinám

Ve hře jde přitom o hodně. Česko je pro Poláky třetí největší odbytiště. Za rok 2012 tady prodali potraviny za rekordních 16 miliard eur. A právě potraviny od našich severních sousedů se do Česka dováží čím dál více. Na jejich kvalitu se chce podle svých slov zaměřit ministr zemědělství Marian Jurečka, který se dnes stal novým členem Bezpečnostní rady státu. Kabinet si bezpečnost potravin v českých obchodech vytyčil jako jednu z priorit.

V severním pohraničí jsou přitom potraviny z Polska oblíbené, nicméně kvůli nedostatku lidé často jezdí i za hranice. Jedna z prvních cest ministra zemědělství povede právě do Polska.


Sérii zpráv o problematických polských potravinách v ČR započala v roce 2012 takzvaná solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb či pekárnám. Loni se například na českém trhu objevilo koňské výsekové maso z Polska obsahující analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské stravě.