Bezcelní unie Tichomořské aliance – společně vstříc ekonomickému růstu

Bogotá  Kolumbie, Chile, Mexiko a Peru, tedy země takzvané Tichomořské aliance, podepsaly společnou dohodu o odstranění cel u naprosté většiny zboží a služeb. Platit bude od příštího roku. Má zemím zajistit snazší a levnější vzájemné obchodování.

Menší státy jdou doslova po krku největší ekonomice Latinské Ameriky - Brazílii. Chtějí spojit své síly, zrychlit ekonomický růst, a přilákat tak zahraniční investory. Nová dohoda využívá podobný princip jako v Evropské unii – tedy bezcelní obchod. Členům unie přinesl třeba levnější výrobky ze zemí osmadvacítky. Toho samého teď chtějí docílit i v Latinské Americe. 

Podle dohody zmizí cla u 92 procent zboží, u zbývajících 8 procent budou pak cla odstraněna postupně v příštích 17 letech. Jedinou výjimkou, která zůstane vyloučena z dohody o volném obchodu, je cukr

„Latinská Amerika poroste v příštích letech přinejmenším o 4 až 5 procent, a dostane se tak hned za jihovýchod Asie. Nejnižší příčky ekonomického růstu už jsme opustili,“ doufá chilský prezident Sebastián Piñera. Jeho mexický protějšek Felipe Calderón se přidává: „Na rozdíl třeba od Evropy jsou teď naše ekonomiky opravdu silné a stabilní. A budou se dál rozvíjet. Teď máme příležitost ostatní přesvědčit o tom, jaký potenciál v našem regionu je.“ 

Dohoda by měla vstoupit v platnost na počátku příštího roku, poté co ji schválí zákonodárné orgány členských zemí. Čtyři zakládající členové aliance se na hrubém domácím produktu Latinské Ameriky podílejí asi třetinou. Až bude dohoda platná, budou vyvážet víc, než aliance, ve které jsou Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay.