Česká ekonomika šlápla ke konci roku na plyn, hlásí výrazný růst

Praha – České ekonomice se v posledním čtvrtletí loňského roku dařilo. Český statistický úřad (ČSÚ) hlásí, že HDP ke konci roku vzrostlo meziročně o 0,8 procenta. Oproti minulému čtvrtletí to přitom byl růst o více než 1,5 procenta. Podle ekonomů je to pro Česko dobrá zpráva, a to i navzdory předběžným odhadům ČSÚ, podle nichž celkově česká ekonomika za rok 2013 poklesla o 1,1 procenta.

Čísla za poslední čtvrtletí roku 2013 jsou podle analytiků nad očekávání pozitivní. Hrubý domácí produkt ke konci roku stoupl oproti minulému čtvrtletí o 1,6 procenta. Meziročně to je přitom růst o 0,8 procenta. „Takový výsledek je opravdu impozantní. Růst rozhodně dodá ekonomice potřebnou sebedůvěru a podpoří její další růst,“ hodnotí analytik společnosti Home Credit Michal Kozub. 

„HDP rostlo překvapivě silně,“ přidává se hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek. Podle něj mohou za pozitivní čísla hlavně investice firem do strojního vybavení. „Přichází mírná investiční vlna, která nás vrací mírným růstem až do roku 2007. Znamená to, že všichni vidí pozitivní výhled,“ potvrdil i profesor ekonomie FSV UK Michal Mejstřík. To ale podle něj neznamená, že by firmy nabízely nová pracovní místa, spíš se soustředí na investice do modernějšího vybavení, aby obstály před zahraniční konkurencí. 

Ekonomický růst ale podle expertů podpořil i nákup automobilů. Českou ekonomiku i proto letos čeká pozitivní vývoj. Těžit totiž bude i z růstu sousední německé ekonomiky. Ta v posledním čtvrtletí díky nečekanému oživení vývozu zrychlila růst na 0,4 procenta. Meziročně se německý HDP zvýšil o 1,3 procenta. 

Pozitivní trend české ekonomiky by mělo ve druhé polovině roku podpořit i oslabení kurzu koruny po intervencích ČNB, myslí si Marek. „Vyhlídky pro růst české ekonomiky v letošním roce jsou tedy velmi dobré. Dá se očekávat růst 2,5 procenta,“ říká.

Analytik Unicredit Bank Pavel Sobíšek:

„Česká ekonomika koncem roku výrazně šlápla na plyn a mezičtvrtletně jela nejvyšší rychlostí od roku 2007. Vrátila se tedy do procesu dohánění svých vyspělejších sousedů.“ 


Celkově loni ekonomika klesla o 1,1 procenta 

ČSÚ nicméně dnes zveřejnil rovněž předběžné odhady celkového vývoje české ekonomiky za celý přechozí rok. Tady už čísla nejsou tak optimistická. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu totiž celkově loni česká ekonomika meziročně klesla o 1,1 procenta. Analytici pokles lehce přes jedno procento očekávali. Moc se nedařilo například stavebnictví, zemědělství nebo obchodu. Českou ekonomiku naopak zachraňoval zpracovatelský průmysl nebo energetika. 

„Meziroční snížení HDP za rok 2013 bylo důsledkem především slabé poptávky po investičním zboží a částečně i poklesem aktivního salda zahraničního obchodu,“ uvedl ČSÚ. Českému hospodářství se loni dařilo zejména ve zpracovatelskému průmyslu, energetice, peněžnictví a pojišťovnictví. Pokles naopak zaznamenaly stavebnictví, zemědělství, obchod, doprava i služby.

Dnešní údaje o vývoji ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí jsou pro ČNB příjemným překvapením a vyznívají velmi optimisticky, řekl člen bankovní rady Lubomír Lízal. Centrální banka očekávala růst o 0,9 procenta. Za celý loňský rok ekonomika klesla o 1,1 procenta, ČNB počítala s poklesem o 1,3 procenta. 

Čísla z eurozóny také pozitivní

EurozónaNa konci roku se dařilo i ekonomice celé eurozóny, ve čtvrtém čtvrtletí totiž obnovila meziroční růst tempem 0,5 procenta, mezičtvrtletní růst pak zrychlil na 0,3 procenta. Celoročně ale skončila statistika taktéž v minusu, eurozóna vykázala pokles o 0,4 procenta. Ekonomika celé Evropské unie loni naopak díky silnému výkonu zemí střední a východní Evropy a Británie stoupla o 0,1 procenta. Plyne to z dnešního rychlého odhadu statistického úřadu Eurostat. 

Ekonom Era Jan Bureš k výsledkům eurozóny: „Pravděpodobně nejde jen o sezonní zlepšení. Oživení, které nastartovalo 3. čtvrtletí ke konci roku, nabralo na síle. Je to nejen díky Německu, ale také díky periferním ekonomikám, například v Řecku je tempo propadu nižší, a naopak v případě Španělska dochází už druhý kvartál k poměrně solidnímu růstu. Periferie jsou tak menší koulí na noze.“ 


Video Reportáž: Ekonomice se na konci roku 2013 dařilo
video

Reportáž: Ekonomice se na konci roku 2013 dařilo

Reportáž: Ekonomice se na konci roku 2013 dařilo

Jan Bureš: Růst eurozóny není jen sezonní

Michal Mejstřík: Pozitivní výhled neznamená nová pracovní místa