ČR letos může ztratit 24 miliard z fondů EU. Jourová chce půlku zachránit

Praha – České republice letos hrozí, že nedočerpá z předešlého programovacího období eurofondů celkem 24 miliard. Dřívější náznak z úst premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) potvrdila ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO). V Interview Daniely Drtinové zmínila, že by ráda tuto částku zmenšila o polovinu. K tomu ale bude potřebovat také úsilí ze strany dalších ministerstev a koneckonců i samotných příjemců. ČR je v čerpání evropských peněz za léta 2007 až 2013 nejhorší v celé EU.

Jourová se ve svém úkolu „zachránit, co se dá“ obrátí na všechny resorty, aby v úsilí získat co nejvíce nabízených peněz sestavily krizový plán. „Mnohá ministerstva často úřadují v každodenním koloběhu bez termínu, ale ty fondy prostě mají pevný termín a mají měřitelné cíle,“ zmiňuje Jourová. Nyní také sestavuje tým, který pomůže rozhýbat koncové příjemce – především v tom, aby taktéž nelenili a přihlášky k dotacím zasílali co možná nejdříve. „Musím dohlédnout na to, aby se pracovníci v řídících orgánech nezabývali tím, co jde trochu mimoběžně. Část úředníků se zcela jistě rozjede za příjemci,“ dodává Jourová.

Problémy ale hasí nová ministryně také přímo u zdroje. Minulý týden se v Bruselu setkala s eurokomisařem pro regionální politiku Johannesem Hahnem. Ten jí dal naději, že by Česko z nevyčerpaných peněz mohlo vidět přece jen ještě nějakou tu korunu navíc: „Jsou tu pořád nějaké příležitosti. Musíme prozkoumat, zda záplavy a finanční krize mohly mít dopad na další snížení nevyužitých fondů. Jistě ale můžeme říct, že ČR byla (v čerpání) jednou z nejhorších zemí, a doufáme, že se z toho všichni poučili.“

Jourová také komisaře Hahna ujistila, že Česko do konce dubna do Bruselu pošle finální verzi dohody o partnerství. Bez té totiž nelze čerpat evropské peníze v novém programovacím období do konce roku 2020. Vláda chce ještě do dohody zapracovat některé své priority, jako například čerpání dotací na podporu vzniku nových pracovních míst.

„Já jsem panu komisaři řekla, že stojíme o dobrou spolupráci s Evropskou unií. Co se týče toho dočerpání, tam je ten hlavní balvan na nás. Evropská komise nám může vyjít vstříc například u peněz, které jsme v odhadu ztratili v minulém roce – již mnohokrát zmiňovaných 10 miliard. My tam vidíme ještě prostor pro snížení té částky,“ komentovala Jourová.

A kolik celkem Česká republika vydělala za celou dobu členství v Unii?

Od vstupu do EU v květnu 2004 získala z evropských peněz: ……………… 676,2 miliardy
Do unijního rozpočtu za tu dobu přispěla: ……………………………………… 342,8 miliardy
Celkově tak ČR dosud získala z EU: ……………………………………………… 333,4 miliardy


Za tento shovívavý postoj Bruselu může zčásti i výjimka, kterou si stihly vyjednat Slovensko a Rumunsko. Tyto dvě země mohou čerpat peníze o rok déle než ostatní. Česká republika se snažila stejnou podmínku získat i pro sebe. Vláda se o to ale pokoušela marně. ČR loni obdržela z unijního rozpočtu přes 125,7 miliardy korun a odvedla do něj téměř 41,7 miliardy korun. Česká republika tak loni na členství v Evropské unii vydělala přes 84 miliard. Částka je přitom ještě o 10 miliard korun vyšší než minulý rok a je vůbec nejvyšší od vstupu Česka do Unie.    

Česko těžilo hlavně z příjmů ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, z těch plynulo do národního rozpočtu 92,5 miliardy korun, což jsou tři čtvrtiny celkových příjmů Česka z unijního rozpočtu. Přes 30 miliard pak Česko dostalo i ze zemědělských fondů.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24