České firmy sténají pod útoky hackerů, obětí je každá druhá

Praha - Polovina firem v Česku se za poslední dva roky stala obětí hospodářské kriminality. V roce 2011 to přitom nebyla ani třetina. Podle průzkumu společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) nejrychleji přibývá útoků přes internet. „Počítačová kriminalita je nebezpečná i tím, že poškozené společnosti nemusí probíhající útoky vůbec odhalit,“ potvrdil Filip Volavka z PwC.

Příčinou větší intenzity jsou firmy na internetu

Vedoucí oddělení Forenzních služeb poradenské společnosti PwC Michal Kohoutek vidí hlavní příčinu ve větší intenzitě počítačových útoků. Celosvětově za poslední dva roky stoupl podíl firem poškozených hospodářskou kriminalitou z 34 na 37 procent. Ve střední a východní Evropě se podíl zvýšil z 30 na 38 procent.

Hlavní neřest Česka?

  • Nejčastějším typem hospodářské kriminality zůstává krádež či zpronevěra majetku firmy jejími zaměstnanci, a to v 80 procentech případů, což je o více než deset procent nad celosvětovým průměrem. Typickým podvodníkem z řad zaměstnanců je muž ve věku mezi 31 a 40 lety, který pracuje ve společnosti tři až pět let. Mimo firmu je nejvíce pachatelů z okruhu obchodních zástupců nebo zprostředkovatelů (22 procent), následují zákazníci a dodavatelé.
  • Sílícím trendem se pak stává počítačová kriminalita, která v České republice zaujímá druhé místo s 31 procenty.

„Počítačová kriminalita je nebezpečná i tím, že poškozené společnosti nemusí probíhající útoky vůbec odhalit. Proto je pravděpodobné, že její skutečný výskyt bude mnohem vyšší, než jaký firmy uvádějí,“ doplňuje odborník na počítačovou kriminalitu ze společnosti PwC Filip Volavka.


Hacker

Zdroj: ČTK/Tetra Images
Autor: Tetra Images

Hlavní příčiny nárůstu kybernetické kriminality

  • Intenzivnější využívání potenciálu moderních technologií.
  • Používání webových aplikací.
  • Vzdálený přístup do informačních systémů společnosti.
  • Používání cloudu.

Každá druhá firma, která se stala během uplynulých dvou let obětí podvodu, utrpěla škodu minimálně dva miliony korun. „U 15 procent dotčených firem přesáhla dokonce 100 milionů korun. K tomu je třeba ještě přičíst nefinanční újmu v podobě poškození dobrého jména firmy či negativní dopad na morálku zaměstnanců,“ uvedl Kohoutek.

České firmy vůči podvodníkům během posledních dvou let přitvrdily. Více než 90 procent z nich ukončí s přistiženým zaměstnancem pracovní poměr.

Video Michal Kohoutek o rostoucí kyberkriminalitě
video

Michal Kohoutek o rostoucí kyberkriminalitě