Lesníci zřejmě přijdou o dvě třetiny dotací, pomoc hledají u ministra

Praha – Tvoří třetinu našeho území, přesto zřejmě české lesy přijdou až o dvě třetiny peněz z evropských fondů. V novém dotačním období je pro ně zatím vyčleněno zhruba 740 milionů korun. Dříve přitom Brusel dotoval české lesníky až 2,35 miliardy korun. Peníze šly zejména na nákup techniky a opravy cest. Lesníci chtějí o vylepšení podmínek jednat ještě s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Peníze budou citelně chybět také na strukturní proměnu lesů z hlediska porostu. České lesnictví totiž už dlouho řeší velké procento smrkových monokultur, které jsou například náchylné ke kůrovci a dalším škůdcům. Ministerstvo sice tvrdí, že rozdělení dotací na období do roku 2020 ještě není konečné, podle znalců jsou ale šance na výraznější navýšení peněz mizivé.

Co může pomoci, je podle agrárního analytika Petra Havla hlavně zacílení - pečlivá analýza toho, kam peníze konkrétně půjdou. „Soukromí lesníci musí panu ministrovi přednést opravdu fundamentální analýzu toho, kde ty finanční prostředky mohou nejlépe fungovat,“ tvrdí Havel.

Rezervy jsou podle něj také ve způsobu, jakým jsou peníze tuzemským lesním správcům děleny. Například státní podnik Lesy ČR je dlouhodobě ziskový, a tak by prý na externí dotace nemusel tolik spoléhat. Ostatně - v minulosti se bez nich musel obejít úplně, upozorňuje Havel.

Financování českých lesů prý pokulhává i kvůli nedávnému přesunu správy části dotací na kraje. „Pro kraje bohužel lesnictví není příliš velká priorita, a proto tam tato podpora vlastně neustále klesá z roku na rok – téměř se dá říct, že je nulová,“ tvrdí analytik s tím, že řešením by bylo přenést systémovou podporu lesnictví na ministerstvo.

Agrární analytik Petr HavelPetr Havel, agrární analytik:

„Lesnictví je v ČR hodně spojované s podnikem Lesy ČR a ten nemá moc dobrou pověst. Čili je to také hodně o marketingu těch informací a o zlepšení image lesnictví jako takového, pak bude určitě lepší argumentace pro nějakou lepší podporu.“