Brněnští radní schválili dodatek, půda pro Amazon připravena

Brno - Brněnští radní schválili dodatek smlouvy s developerem CTP týkající se stavby logistického centra Amazonu v černovické průmyslové zóně. Dohoda počítá s tím, že firma nakoupí pozemky nutné pro vybudování sjezdu z dálnice D1. Následně je předá státu, který silnici postaví. Před dvěma týdny zastupitelstvo projekt pozastavilo kvůli sporům, v mezidobí se je ale podařilo překonat, takže americký internetový prodejce své centrum na jižní Moravě s největší pravděpodobností postaví. Definitivní „ano“ mu musí dát brněnské zastupitelstvo, které se sejde 18 března.

„Dnešní návrh obsahuje podmínky, které jsou výhodné i pro město. Podařilo se nám přesvědčit developera, aby nám pomohl s výkupem pozemků potřebných pro vybudování sjezdu. Díky tomu se celá stavba může zvládnout v rekordním čase,“ řekl v rozhovoru pro ČT24 brněnský radní za ODS Libor Šťástka.

„Vnímám dnešní komunikaci s koaličním partnerem jako dohodu koalice ČSSD a ODS a jsem přesvědčen o tom, že tento návrh na zasedání zastupitelstva 18. března získá většinu,“ říká Roman Onderka, primátor Brna (ČSSD).


Po vykoupení pozemků pak bude na tahu ŘSD, respektive stát. Ten se prý ve smlouvě o spolupráci s městem zavázal, že dálniční sjezd stihne postavit do tří let. Jenže Brňané se bojí, že než napojení vznikne, bude městu hrozit dopravní kolaps. Developer ale ujišťuje, že současná infrastruktura po drobných úpravách především křižovatek nápor zvládne. 

„Jsme odkázáni na příslib premiéra, který slíbil všem Brňanům, že nájezd bude prioritou vlády. Vláda tak může ukázat, že umí makat. Stavba se dá postavit v daleko kratším čase než do tří let,“ dodává navíc Šťástka. Postavit nájezd co nejdřív chce i developer, který bude muset po minulém krachu jednání společnost Amazon ještě přesvědčit, že není důvod z Brna utíkat.

Amazon slibuje v Brně vznik minimálně 1500 pracovních míst, v předvánočním čase ještě více. Další distribuční centrum má být umístěno v Dobrovízi u Prahy.


Video Amazon v Brně čeká už jen hlasování 18. března
video

Amazon v Brně čeká už jen hlasování 18. března

Amazon dá práci lidem z regionu

„Nedokážu si představit, že by pro Amazon bylo efektivnější a úspornější dovážet zaměstnance z Balkánu. Myslíme si, že osloví úřady práce a bude zaměstnávat lidi převážně z Brna,“ ujišťuje ale regionální ředitel CTP Invest Tomáš Budař. Podle něj už ostatně Amazon spustil v Brně náborovou kampaň.

Jednání města s developerem krachla před dvěma týdny poté, co na poslední chvíli přišli zastupitelé za ODS se dvěma novými požadavky. Jednak chtěli po firmě CTP, aby pro ŘSD vykoupila okolní pozemky určené pro výstavbu dálničního sjezdu. Druhý dodatek se týkal přímo místa, kde má areál Amazonu vzniknout. Tyto pozemky chtělo Brno prozatím firmě CTP pouze pronajmout - a definitivně prodat až v okamžiku, kdy bude existovat zmíněný dálniční sjezd. S tím ale developerská společnost nesouhlasila. Město proto smlouvy neschválilo. 

Amazon chce začít v Česku stavět co nejdřív, sklady by totiž měly fungovat už letos na podzim, ještě před vánočním náporem.

Plány Amazonu ve střední Evropě

Obří distribuční centrum o rozloze 95 000 metrů čtverečních chce Amazon otevřít v Brně v lokalitě Černovické terasy. Pro místní zastupitele a občanské sdružení Čisté Tuřany je ale zásadní výstavba napojení na dálnici D1. Další centrum firmy Amazon pak má vzniknout v Dobrovízi u Prahy. (Více čtěte ZDE.) Internetová společnost chce do výstavby obou center investovat stovky milionů eur. Každé prý zaměstná minimálně 1 500 lidí. 

Oba sklady v České republice se mají stát součástí sítě 25 podobných provozů rozmístěných v sedmi evropských zemích. Neznamená to ale, že by čeští zákazníci mohli nakupovat na české pobočce. Půjde pouze o jakási evropská překladiště.  

Výstavbu velkých logistických center plánuje Amazon také v Polsku – počátkem loňského října oznámil, že v příštích dvou letech vybuduje u našich severních sousedů tři areály. V každém z nich zaměstná zhruba 2 000 lidí nastálo a další 3 000 přijme na sezonu.