Soud zplnoletnil prvního mladého podnikatele

Praha - Vůbec poprvé v Česku zplnoletnil soud šestnáctiletého mladíka, který chce podnikat v marketingu a internetovém obchodu. Umožňuje to totiž nový občanský zákoník, který platí od ledna. Informoval o tom Český rozhlas - Radiožurnál.

O zplnoletnění mladého podnikatele rozhodl českobudějovický okresní soud. Podle jeho místopředsedy Miroslava Jurmana nebyl důvod žádosti nevyhovět. „Kolegyně, která věc posuzovala, dospěla k závěru, že dotyčný má dobrou představu o tom, co by chtěl provozovat a jaké povinnosti mu z toho vyplývají,“ řekl soudce. 

Podle právníka Františka Korbela, který je spoluautorem nového občanského zákoníku, bude podobných případů rychle přibývat. Odhaduje, že by mohly na soudy dorazit i tisíce žádostí ročně. 

Dřív se zplnoletnění využívalo prakticky jen kvůli svatbám mladistvých. Podle nového občanského zákoníku se ale mohou nechat lidé zplnoletnit nejen kvůli podnikání, ale také když jsou oběťmi domácího násilí. 

Portál ČT24 již dříve přinesl příběhy mladých podnikatelů, kteří začali vydělávat, ještě než byli plnoletí. Přečtěte si o mladíkovi, který si začal vydělávat v 7. třídě a dnes zaměstnává svého otce, nebo o pětici ostravských studentů, kteří provozují automat na pivo.