Credit Suisse se v USA prý chovala jako ve špionážním filmu

Washington - Švýcarská bankovní skupina Credit Suisse pomáhala klientům ze Spojených států při daňových únicích. Uvedla to ve své zprávě stálá vyšetřovací komise amerického Senátu. Vyzvala rovněž ministerstvo spravedlnosti USA k agresivnějšímu postupu proti této bance.

Video Ekonomika ČT24 o Credit Suisse
video

Ekonomika ČT24 o Credit Suisse

Credit Suisse podle zprávy „pomáhala americkým klientům tajit jejich švýcarská konta“. „Minimálně od roku 2001 do roku 2008 používala Credit Suisse bankovní praktiky, které americkým klientům usnadňovaly daňové úniky,“ tvrdí komise.

Credit Suisse dokonce vysílala do USA své bankéře lovit nové zákazníky. K získávání klientů používala i akce, jako je Švýcarský bál v New Yorku nebo golfové turnaje na Floridě. „Tyto alarmující případy nezákonných praktik bankovního sektoru patří do špionážního románu, ne do jedné z nejlepších světových bank,“ upozornil senátor John McCain.

Credit Suisse podle komise zřídila účty pro více než 22 tisíc amerických klientů, kteří na ně uložili až 12 miliard dolarů (téměř 240 miliard korun). „Ministerstvo spravedlnosti musí využít svých prostředků k tomu, aby nezaplacené daně vybralo,“ prohlásil předseda komise Carl Levin.

Zatím mají ale americké úřady přístup jen k mizivému procentu podezřelých účtů. Ve středu jim manažeři Credit Suisse předali jen 238 jmen. „Švýcarský systém nás s největší pravděpodobností nenechá tato jména použít,“ zdůraznil generální rada Švýcarské banky Romeo Cerutti.

Americké ministerstvo spravedlnosti banku Credit Suisse kvůli podezření z napomáhání k daňovým únikům vyšetřuje již od roku 2011. Jeden z představitelů ministerstva podle agentury Reuters uvedl, že vyšetřování se nachází v pokročilé fázi, odmítl však poskytnout další podrobnosti. Komise tvrdí, že ministerstvo je málo aktivní a příliš se spoléhá na švýcarské úřady.

Ministerstvo v reakci na zprávu komise uvedlo, že kvůli podezřením z napomáhání při daňových únicích vyšetřuje celkem 14 švýcarských finančních institucí. „Nebudeme váhat vznést obvinění, jakmile nás k tomu budou okolnosti opravňovat,“ dodalo.