Praha přiklepla Kongresovému centru stamiliony na rekonstrukci

Praha - Kongresové centrum Praha (KCP) dostane od hlavního města peníze na rekonstrukci budovy, hotelu a business centra. Pražští zastupitelé rozhodli navýšit základní jmění centra o 800 milionů, a to formou upsání nových akcií hlavním městem. Základní jmění Kongresováho centra tak stoupne zhruba na 3,6 miliardy korun.

Požadavek na tento krok vzešel od ministerstva financí, jehož prostřednictvím se stal stát v závěru loňského roku majoritním vlastníkem centra, když upsal akcie za dvě miliardy korun - z těchto peněz centrum zaplatí 16. dubna svůj dluh. „Vyplývá to z plnění akcionářské smlouvy,“ uvedl náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09). Vnitřní dluh centra dosahuje podle odhadu jeho vedení až půl miliardy korun.

S opravami Kongresového centra by se mělo začít ještě letos. Jako první mají přijít na řadu nákupy chybějícího vybavení, úpravy podhledů nebo oprava zastaralé kotelny, kterou trápí nízká účinnost. Další peníze půjdou na opravu technologického zázemí včetně audiovizuální techniky, do obnovy elektrických rozvodů nebo do úpravy interiérů, centru totiž chybí výstavní prostory. Investice půjdou také do energetického fungování budovy.

„Do dvou let budeme schopni se pochlubit tím, že na poli kongresového turismu v evropské dimenzi budeme patřit k těm nejžádanějším,“ slibuje Novotný.

Pražské kongresové centrum od roku 2000 nasbíralo dluhy ve výši zhruba čtyři miliardy. Ručitelem byl stát, centrum si totiž půjčilo na rekonstrukci kvůli zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Polovinu půjčky firma sama splatila. Dalších 1,85 miliardy korun v uplynulých týdnech zaplatil stát svým vstupem do majetkové struktury centra.