Bujón jako želé? Výrobci vymýšlí další finty, jak lapit zákazníka

Praha – Výrobci instantních potravin se snaží získat si zákazníky v době, kdy se na výsluní vrací čerstvé suroviny a domácí vaření. Přicházejí tak s novinkami jak v podobě nových etiket, tak experimentů se skupenstvím svých výrobků. Není proto neobvyklé na pultech obchodů najít želé místo klasické kostky či polévku v pastě místo v prášku. Lidé si také více než dřív hlídají obsah glutamátu - výrobci ho proto v obsahu potravin uvádějí pod jinými názvy.

Výrobci instantních jídel a dochucovadel ve snaze udržet si pozornost zákazníků své potraviny zatraktivňují. Navzdory velké marketingové kampani je ale složení téměř stejné. Rozdíl mezi polévkou v pastě či prášku je pouze v konzistenci. Podle výrobců je novinka, tedy polévka jako pasta, oblíbená hlavně u mladších zákazníků. „I když si to srovnají a zjistí, že to je úplně totéž, tak chtějí vyzkoušet nový výrobek. Jestli přece jen nebude lepší. A oni si tam tu výhodu najdou,“ podotkl marketingový specialista Eda Kauba.

Dát starému výrobku nový kabát ale není jediný trik. Stále více Čechů si totiž hlídá obsah éček a glutamátu. A tak mu výrobci vymysleli přezdívku. Upozorňuje na to třeba web Emulgátory.cz:

  • Glutaman sodný může být maskován pod názvem bílkovinný hydrolyzát, sojový hydrolyzát, hydrolizované proteiny nebo kvasničný extrakt.

Na obalu pak výrobce uvede, že výrobek vlastně žádné glutamáty neobsahuje, a neporuší přitom jediný předpis. „Legislativa umožňuje výrobcům označovat éčka buď E kódem schváleným unijní legislativou nebo schváleným chemickým názvem,“ vysvětluje Markéta Chýlková z Potravinářské komory.

Glutamát může způsobit bolesti hlavy i nevolnost

Soli kyseliny glutamové obsahují některé i čerstvé potraviny - třeba rajčata nebo houby. Problém ale je, pokud se vyrobí uměle. „Kvůli negativnímu vnímání glutamanu sodného jsme u většiny výrobků upravili receptury a přestali jej přidávat do našich produktů,“ informoval mluvčí Vitany Milan Linka.

Častá konzumace potravin s glutamátem může u některých lidí způsobit bolesti hlavy, nevolnost a vysoký krevní tlak. Firmy si ale stojí za tím, že glutamát není zakázaný. A mají pravdu. „Naše bujóny, ať již klasické nebo želatinové, jsou vyrobeny za pomoci pečlivě vybraných, kvalitních ingrediencí. Dle platné legislativy je glutamát povolená přídatná látka,“ uvedla mluvčí společnosti Knorr Martina Janebová. Pokud někomu éčka vadí, nezbývá mu nic jiného, než číst pečlivě etikety a nevěřit reklamám.

Video Instantní polévky: Firmy vymýšlí, jak zaujmout zákazníka
video

Instantní polévky: Firmy vymýšlí, jak zaujmout zákazníka

Instantní polévky: Firmy vymýšlí, jak zaujmout zákazníka

28.2.2014 - UD

Složení potravin tématem Ekonomiky ČT24