Nejabsurdnější poplatek? Za vedení účtu k úvěru

Praha - Devátý ročník ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek vyhrál poplatek za vedení účtu k hypotečnímu a spotřebitelskému úvěru nebo úvěru u stavební spořitelny. Oznámil to provozovatel serveru Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher, který anketu pořádá.

Ve finále ankety hlasovalo 15 202 lidí z ČR a Slovenska, z nichž téměř třetina byla právě pro poplatek za vedení účtu k úvěru. „Očekával jsem, že tento poplatek vyhraje. Nejen, že byl loni druhý, což při absenci vítěze z něho dělalo favorita, ale zároveň se o tento poplatek svádí nesmlouvavý soudní boj. Na druhé straně je pravda, že jej banky v posledním roce masivně ruší,“ komentoval výsledky Nacher.

Změna poplatkové politiky

Anketa chce (kromě zjištění postoje klientů) vyvinout tlak na banky při změně poplatkové politiky, což se v posledních letech také děje. Na druhém místě skončil s 22 procenty poplatek za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking.

Pomyslný bronz získal poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou, pro který hlasovalo 21 procent lidí. Pětici uzavírá výše poplatku za vklad na účet na přepážce třetí osobou a poplatek za autorizační SMS. Celé výsledky najdete zde.

V prvním ročníku ankety v roce 2005 lidé zvolili zcela suverénně za vítěze poplatek za příchozí platbu. Ve druhém ročníku zvítězil poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky, o rok později poplatek za vedení běžného účtu. Následoval poplatek za nadměrný vklad, za vklad na přepážce na vlastní účet, za výběr na přepážce z vlastního účtu, za předčasně splacený úvěr. Loni zvítězil poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat (čtěte zde).

Vítězné poplatky minulých ročníků nebyly nyní nominovány, aby „dostaly šanci“ také další nepochopitelné a absurdní poplatky.