Livingston: Proč by měla Francie s Českem obchodovat více než Británie?

Praha - Velká Británie chce během sedmi let více než zdvojnásobit obchod s Českem, který teď tvoří jen několik procent celkového vývozu a dovozu obou zemí. Podpořit tento plán přijel do Česka nový ministr pro obchod a investice Ian Livingston. A s sebou přivezl také zástupce 60 britských firem. České televizi pak ministr poskytl exkluzivní rozhovor.

„Vztahy mezi Českou republikou a Spojeným královstvím jsou výborné, ale málo spolu obchodujeme. Británie je až třináctým největším dovozcem do České republiky,“ říká Livingston a dodává: „Můžeme dělat mnohem víc, a proto jsem s sebou do Česka přivezl řadu firem, které tu nikdy neobchodovaly. Chceme jim ukázat zdejší možnosti, a posílit tak nejen obchod, ale i investice v obou zemích.“ 

ČT: Se strojařskou skupinou Vítkovice jste se údajně bavil o tom, že by mohla dodávat do nových britských jaderných elektráren. 

Livingston: „Ano, tahle možnost tu existuje. Vítkovice jsou v Británii už teď velmi aktivní. Ale zatím nic nebylo rozhodnuto a je to otázka na stavitele elektrárny. Každopádně se ale jedná o dobrý příklad partnerství mezi českými a britskými firmami.“ 

ČT: Po Číně a Mexiku podnikáte teprve třetí cestu do zahraničí. Proč je pro vás středoevropský region tak zajímavý? 

Livingston: „Jsou tu velké příležitosti. Zdejší region má 64 milionů lidí a místní ekonomiky rychle rostou. Lidé v Česku přemýšlejí podobně jako lidé v Británii. Britové jsou stoupenci volného obchodu a Česko má jeden z nejvyšších podílů vývozu na HDP na světě.“ 

Velké britské firmy v Česku
Zdroj: ČT24

ČT: Říkáte rychle rostoucí region, ale my nerosteme tak rychle. Česko se teď dokonce vymanilo z dlouhé recese. Jak to tedy myslíte - že porosteme rychle ve srovnání s eurozónou? Rozhodně ne v porovnání s Čínou… 

Livingston: „Samozřejmě že ne v porovnání s Čínou. Je pravdou, že Česká republika má za sebou těžké časy, ale čeká vás silný růst. Letos slavíte 10 let v Evropské unii, a když se podíváte, kolik jste toho za tu dobou udělali, tak to je fantastické.“ 

ČT: Vzájemný obchod s regionem střední a východní Evropy chcete během sedmi let zdvojnásobit na 30 miliard liber ročně. Máte i nějaký cíl pro Česko? 

Livingston: „Také ho chceme nejméně zdvojnásobit a myslíme si, že to je možné. Upřímně - i když toho dosáhneme, budeme zhruba na úrovni toho, jak Česko obchoduje s Francií. Zajímá nás odpověď na otázku, proč není Británie jedním z deseti největších obchodních partnerů Česka. Chceme také ruku v ruce s tím podpořit, aby britské společnosti ještě víc podnikaly v Česku a ty české v Británii.“ 

ČT: Čím chcete nalákat české firmy, aby investovaly v Británii? Třeba pracovní síla je tam docela drahá. 

Livingston: „Jsme investorsky velice přátelská země. Investuje u nás víc firem než kdekoli jinde v Evropě. Otevřenost vůči byznysu je základní strategií naší vlády, máme nízké daně, máme podpůrná schémata na inovace a patenty. Čtyři z deseti nejlepších univerzit jsou v Británii. Máme flexibilní pracovní trh a kvalitní pracovní sílu. A Británie je také jednou z nejvíc globalizovaných zemí, takže kancelář české firmy v Británii může sloužit i jako most do Spojených států nebo na Blízký východ.“

Britský ministr obchodu Čechům: Budeme vaší branou do USA (zdroj: ČT24)