Renziho recept na oživení Itálie: menší daně pro slabší i podniky

Řím - Výrazné daňové úlevy pro chudé a menší zátěž pro podnikatele a firmy - takovou vizi představila nová italská vláda. Opatření, která kabinet Mattea Renziho chystá, mají na Apeninský poloostrov přinést stabilitu a hlavně hospodářský růst. Strukturální změny navíc přicházejí v době blížícího se evropského předsednictví. Unijní otěže Italové převezmou už prvního července.

Před Renziho týmem nestojí nikterak lehký hospodářský problém: kolem deseti milionů Italů bere méně než 1500 eur měsíčně. Od května by se ale jejich peněženkám mohlo výrazně ulevit. Nový vládní návrh počítá s daňovou slevou okolo tisíce eur ročně. „Je to první výsledek naší hospodářské politiky. Chceme tak vyslat signál těm rodinám, které mají každý měsíc problém vyjít s penězi. Toto opatření pokládám za zcela zlomový a historický moment,“ uvedl premiér.

Italská státní pokladna na nová daňová opatření vydá rekordních deset miliard eur. Podle analytiků se ale první efekty těchto opatření projeví až za několik měsíců. Například ekonom VŠO Pavel Neset předpokládá vyraznější projevy na italské ekonomice spíše až v příštím roce.

Rozsáhlé úlevy ale Renzi nechystá jen pro občany. Nových výhod by se měli dočkat také italští podnikatelé. Konkrétně jde o desetiprocentní snížení daní i účtů za energie. V dubnu chce vláda navíc reformovat veřejnou správu, v květnu má na přetřes přijít také soudní systém.