Český průmysl táhly v lednu zakázky ze zahraničí

Praha - Tuzemský průmysl rostl v lednu pomaleji. Výroba vzrostla meziročně o 5,5 procenta, zatímco v prosinci si připsala víc než 9 procent. Průmyslovým podnikům pomohla podle statistického úřadu hlavně poptávka ze zahraničí. Podruhé v řadě se dařilo i českému stavebnictví. To hlásí meziroční růst o 5 procent

I když růst českého průmyslu v lednu zpomalil, hodnota nových zakázek naopak stoupla o 12,6 procenta. Pomohla zejména poptávka ze zahraničí. „Vzhledem k nárůstu nových zakázek, především těch zahraničních, zůstává výhled na další měsíce velmi optimistický. Slabá koruna by přitom měla dále pomáhat především proexportně orientovaným podnikům,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. 

„Průmyslu se v posledních měsících velmi dobře daří, roste výroba, zakázky a nakonec se už firmy odhodlaly i nabírat nové zaměstnance. Tato čísla - byť jen z prvního měsíce letošního roku - naznačují, že průmysl zůstane motorem české ekonomiky i letos,“ dodává analytik ČSOB Petr Dufek.

Auta, kovy i plasty živí český průmysl

Český průmysl podle Michala Brožky z Raiffeisenbank táhne vzhůru oživení v Evropě. Nejvíce se daří automobilkám, ty mají až o čtvrtinu víc nových zakázek než loni v lednu. „Poptávka po automobilech vzrostla a některé domácí automobilky k tomu nabízejí nové modely, což nahrává dobrým výsledkům,“ dodal.

Průmysl táhnou nahoru i výrobci kovových konstrukcí. „Velmi dobře se dařilo i farmaceutickému průmyslu. Stranou nezůstal ani dřevozpracující průmysl, výroba nábytku, nebo výroba a zpracování plastu. Všechny tyto oblasti dokázaly růst o dvouciferné číslo. Růst průmyslu není postavený jen na jedné noze, ale opírá se o řadu sektorů, což mu dává stabilitu,“ dodává analytik společnosti Home Credit Michal Kozub. 

Průmyslová výroba a stavební produkce
Zdroj: ČSÚ

A lepší čísla hlásí i stavebnictví. Tuzemská stavební výroba v lednu podruhé v řadě vzrostla - meziročně o 5 procent. Oproti minulému měsíci ovšem stavební produkce klesla o 1,5 procenta.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR (SPS) Václava Matyáše pomohlo stavařům hlavně neobvykle teplé počasí na přelomu roku: „Stavební práce tak mohly pokračovat téměř bez omezení.“ K růstu ale přispělo i to, že čísla z loňska byla rekordně nízká a srovnání s nimi tak vyznívá pozitivně.   

„Dá se říct, že se situace ve stavebnictví po pěti letech začíná pozvolna stabilizovat. Dosavadní propad však bude stavebnictví dohánět jen těžko. Ostatně ani pokles počtu stavebních povolení a soustavné propouštění nesvědčí o tom, že by se firmy dívaly do budoucna optimisticky,“ podotkl analytik Dufek.

Video České stavebnictví si v lednu připsalo 5 procent
video

České stavebnictví si v lednu připsalo 5 procent

České stavebnictví si v lednu připsalo 5 procent

14.03.2014 Eko

Václav Matyáš: Stavařům pomohla mírná zima