Mladí od rodičů nespěchají. Pohodlnost, nebo odraz krize?

Praha - Skoro každý druhý Čech mezi pětadvaceti a třiceti lety bydlí s rodiči. Rostoucí trend potvrdil výzkum Eurostatu i v dalších evropských státech. Podle ekonomů za tím stojí hlavně hospodářská krize a špatné uplatnění absolventů. Psychologové ale dodávají, že jde také o pohodlnost. Bydlení u rodičů přitom může představovat problém pro jejich budoucí vztahy: „Nenaučí se dělit o prostor, o čas,“ říká psycholog Lucian Kantor.

Lidé do třiceti s manželstvím nespěchají, děti odkládají na později a často bydlí u rodičů. Takový je dnešní trend. Psychologové v něm vidí pohodlnost. „Ve chvíli, kdy mám ten mamahotel, všechno tam funguje, nemusím za to platit, tak proč bych to měnil?“ říká psycholog Lucian Kantor. Podle jiných je ale na vině většinou ekonomická situace mladých lidí. „Mají obtížnější přístup k hypotékám, k bydlení, ke koupi nemovitosti,“ vidí situaci ekonom Lukáš Kovanda z pražské VŠE. 

Lidé se nenaučí partnerskému soužití, říká psycholog

I proto u rodičů těsně před třicítkou bydlí skoro každý druhý Čech, zatímco ještě před sedmi lety to byl každý třetí. Mezi Slováky jich bydlí ve stejném věku u rodičů dokonce více než 74 procent. Psychologové ale velkými příznivci péče maminek nejsou. Čím je dítě starší, tím horší. „Nenaučí se partnerskému soužití. Nenaučí se dělit o prostor, o čas,“ říká Kantor.

Video Počet lidí do třiceti žijících u rodičů se zvyšuje
video

Počet lidí do třiceti žijících u rodičů se zvyšuje

Vedle lidí žijících v původních rodinách přibývá i tzv. singles. Buď vztahy nevyhledávají, nebo se jim partnera najít nedaří. V seznamování v současnosti jednoznačně boduje internet. „Mají náročné povolání, přijdou domů, jsou unavení, takže forma seznamování přes internet je snazší,“ říká Jan Patrman, spolumajitel seznamky.

K seznámení vyzýval ve svých vagónech i pražský dopravní podnik, na tzv. singles se zaměřují i některá divadla. S netradičním nápadem pak přišla jedna z pražských cukráren. Pro nezadané vyrábí pralinky s jejich kontaktem. Krabičky s nápisem ona hledá jeho nebo on hledá ji si pak může koupit kdokoliv.