Prvně podváděl s miliardami, nyní zpytuje svědomí

Paříž - Jérôme Kerviel je pro banku Société Générale i pro velkou část Francouzů velmi známé jméno. Patří muži, který byl v roce 2008 zatčen pro poškození banky ve výši pěti miliard eur (134 miliard korun) – instituce se z toho vzpamatovávala dva roky. Francouzský kasační soud mu dnes potvrdil trest tří let vězení, finanční vyrovnání instituci však zrušil. Kerviel se k soudu nedostavil, je na pěší cestě do Paříže - po návštěvě papeže Františka zpytuje svědomí a mění život.

Zdroj: ISIFA/Sipa Press Autor: Antoniol Antoine

Finanční operace stály Société Générale, která vlastní i českou Komerční banku, zhruba dvouletý zisk. Kerviel padělal dokumenty a zanášel do počítačů banky neexistující transakce. Všechny akce prý ale dělal s tichým souhlasem nadřízených – banka to odmítá, nicméně připustila, že od Kerviela nebude požadovat celou částku.

„Z toho, čím jsem prošel, i na základě důkazních materiálů, je očividné, že moji nadřízení měli informace o tom, co dělám, a že banka věděla, co dělám,“ podotkl Kerviel.

Société Générale se ze ztráty těžko vzpamatovávala a k uklidnění situace museli zasahovat i politici, například tehdejší prezident Nicolas Sarkozy veřejnost uklidňoval, že případ nijak nezpochybňuje spolehlivost francouzského finančního systému.


Kerviel byl zatčen v roce 2008. O dva roky později byl odsouzen k pěti letům vězení, z toho ke třem nepodmíněně. Navíc se počítalo s odškodněním bance ve výši 4,91 miliard eur za škody, které jí riskantními transakcemi způsobil.

Kasační soud, který je nejvyšší soudní instancí v zemi, nicméně verdikt týkající se placení odškodného ve výši škod způsobených bance zrušil. O výši případného odškodnění rozhodne odvolací soud ve Versailles.

Sedmatřicetiletý Kerviel se jednání soudu nezúčastnil, neboť je momentálně na pěší pouti do Paříže – rozhodl se tak poté, co se 19. února krátce setkal s papežem Františkem. Kerviela na pochodu podporuje řada lidí, stovky mu denně nabízejí přístřeší. Ze 1 400 kilometrů dlouhé trasy urazil zatím zhruba pětinu.

„Co dál se životem? Buď kulka do hlavy, nebo vzít věci do vlastních rukou. A to dělám: Místo kulky do hlavy přebírám kontrolu nad svým životem,“ prohlásil Kerviel ke své pouti do Paříže.


Banka byla zcela zproštěna odpovědnosti

Rozsudek nad Kervielem kritizoval francouzský tisk, který se divil nad tím, že banka byla zcela zproštěna odpovědnosti. Podle některých názorů banka učinila z Kerviela obětního beránka ve snaze zakrýt ztráty vzniklé jinde. Tyto verze příběhu podpořil i jeden z bývalých Kervielových nadřízených.

Kdo je Jérôme Kerviel

  • Kerviel se narodil 11. ledna 1977 v bretaňském Pont-l'Abbé v rodině kadeřnice a kováře.
  • Na univerzitách v Nantes a Lyonu vystudoval finance. Během studií se prý nijak nelišil od svých spolužáků.
  • Hned po studiu, ve 23 letech, začal pracovat v bance SG. Vypracoval se na makléře.
  • V lednu 2008 SG oznámila, že Kerviel využil znalosti jejího bezpečnostního systému a provedl řadu neschválených finančních transakcí, které bance způsobily obrovské ztráty.
  • Od roku 2010 Kerviel tvrdí, že jeho nadřízení o jeho rizikových transakcích věděli a tolerovali je.
  • Soud dnes Kervielovi potvrdil tři roky vězení.
  • Kervielův případ se stal podle dostupných údajů druhou největší defraudací v bankovním ústavu v historii.

Soudní proces vyvolal zájem i proto, že se v něm utkala největší právnická esa z Paříže. Kervielův tehdejší právník Olivier Metzner zastupoval celou řadu celebrit, například bývalého panamského diktátora Manuela Noriegu, exředitele francouzského koncernu Vivendi Jeana-Marie Messiera i bývalého francouzského premiéra Dominiqua de Villepina.