Sobotka hájil před bulharským premiérem práva ČEZu

Brusel - Český premiér Bohuslav Sobotka se ve čtvrtek v rámci summitu Evropské unie v Bruselu sešel se svým bulharským protějškem Plamenem Orešarským a jednal s ním o situaci polostátní energetické společnosti ČEZ v Bulharsku, kde úřady zahájily kroky k odebrání licence českému distributorovi. Sobotka při setkání bulharskému kolegovi zdůraznil zájem České republiky na tom, aby byla respektována práva investorů.

Bulharské úřady ve středu zahájily kroky k odebrání licencí na prodej českým distributorům energie ČEZ a Energo-Pro a rakouské EVN. Proces odebrání licence je podle bulharského energetického regulátora reakcí na to, že firmy do úterní půlnoci nezaplatily údajný dluh vůči bulharské státní energetické společnosti NEK. Všechny tři společnosti z Česka a Rakouska ale tvrdí, že nic nedluží.

„My se přirozeně snažíme chránit investice českých firem v zahraničí,“ zdůvodnil Sobotka setkání s bulharským premiérem na okraj bruselského summitu. „Snažíme se o to, aby s nimi bylo spravedlivě zacházeno a aby byla respektována pravidla jednotného trhu Evropské unie, tedy pravidla, která mají chránit české investice,“ dodal.

Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK
Autor: Jakub Dospiva

ČEZ je podle Sobotky významným investorem v Bulharsku na poli energetiky. „Zdůraznil jsem zájem České republiky na tom, aby byly dodržovány příslušné zákony a aby byla respektována práva investorů,“ uvedl český premiér k jednání s Orešarským.

Současné potíže firmy ČEZ v Bulharsku nejsou první. Český distributor obsluhuje ve východoevropské zemi zhruba dva miliony klientů z domácností i firem. Majoritním akcionářem společnosti ČEZ je český stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk firmě loni klesl o 12,3 procenta na 35,2 miliardy korun.