Exportní banka má nedobytné pohledávky za deset miliard

Praha - Česká exportní banka (ČEB) má problematické pohledávky za 16 miliard korun. Z této částky je asi devět až deset miliard velmi obtížně vymahatelných. V Otázkách Václava Moravce to uvedl generální ředitel ČEB Jiří Klumpar. Právě kvůli některým nedobytným úvěrům se ČEB dostala do hledáčku policie a její hospodaření chce prověřit i ministerstvo financí.

„Jde celkově o 16 miliard pohledávek, které spravujeme ve speciálním režimu, tyto pohledávky jsou v bance převedeny do útvaru, který se nazývá “správa rizikových pohledávek„,“ řekl Klumpar s tím, že očekává, že šest až sedm miliard by banka mohla při vymáhání postupně získat zpět.

Zbývající částku lze podle něho považovat za prakticky nevymahatelnou. „Budou velmi obtížně vymahatelné, a pokud tady něco vymůžeme, tak budu velmi mile překvapen,“ dodal Klumpar.

Policie několik úvěrů prošetřuje

Policie vyšetřuje například úvěry České exportní banky na zábavní centrum a sklárnu v Rusku nebo třeba luxusní hotel v Tunisku. Naposledy kriminalisté v bance zasahovali na konci ledna a odnesli si dokumenty k 10 obchodním případům, na které už loni upozornil Nejvyšší kontrolní úřad. Podle něj banka neoprávněně poskytla úvěry za víc než 8 miliard korun. „Osm miliard korun vůbec nemělo odejít z účtu banky. Navíc z těch 8 miliard korun čtyři byly velmi závažným pochybením. Jednak obezřetného podnikání a jednak i interních předpisů banky,“ řekl k tomu prezident NKÚ Miloslav Kala.

Prověrku hospodaření ČEB chystá i ministerstvo financí, proběhnout by měla během několika týdnů – výsledky pak mají být známy v létě. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) také chce, aby Českou exportní banku (ČEB) řídilo jen ministerstvo financí. Stát podle něj v bance přišel o peníze, protože nejsou vyjasněné kompetence v jejím vedení. Teď sedí v dozorčí radě banky vedle zástupců ministerstva financí také vyslanci ministerstva průmyslu, zahraničí a zemědělství.

Minulý týden rezignoval místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele ČEB Michal Bakajsa. Jeho odchod delší dobu požadovala Česká národní banka. Podle Klumpára by tento krok mohl vylepšit vztahy mezi ČNB a ČEB. Šéf banky už má prý kandidáta na Bakajsova nástupce, jméno by chtěl oznámit do nejdříve.

ČNB bance vedle Bakajsy vytýkala i nepříliš účinný systém řízení rizik nebo zastaralé vnitřní předpisy. Klumpar se prý nebojí, že by centrální banka mohla ČEB odebrat licenci. Řadu jejích výtek totiž prý již odstranila.

Úkolem ČEB je státní podpora českého vývozu. Banka má v současné době rozpůjčováno přes 80 miliard korun, téměř polovina z toho přitom připadá na Rusko. V roce 2012 dosáhl zisk po zdanění 83 milionů korun, za první tři čtvrtletí loňského roku pak 13,6 milionu korun.