Kobra vlastní budovu nepotřebuje, vzkázal Babiš Chovancovi

Praha – Vznik speciálního týmu pro boj s daňovými úniky komplikují podle Lidových novin odlišné představy ministrů vnitra a financí. Šéf vnitra Milan Chovanec chce prosadit vznik společného pracoviště. To se ale nelíbí ministrovi financí. Andrej Babiš podle deníku nesouhlasí s tím, aby byli jeho podřízení s detektivy na jedné adrese. Argumentuje přitom administrativními náklady. Členové nového týmu by spolu mohli podle něj komunikovat po telefonu nebo přes internet.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Alžběta Jungrová

Šéf vnitra Milan Chovanec by rád prosadil vznik společného pracoviště policistů, celníků, zaměstnanců Finančního analytického útvaru a finanční správy. „Ministr financí si myslí, že ve 21. století, kdy mezi sebou mohou úřady komunikovat elektronicky, není potřeba společné pracoviště. My to naopak považujeme za vhodné a budeme tento názor dál hájit,“ řekl Lidovým novinám Chovanec. „Na Slovensku sice kobra není společným útvarem sídlícím pod jednou střechou, ale osobně jednu adresu považuji za lepší řešení,“ přitakal František Zimmel, bývalý ředitel finanční policie, který Chovancovi s kobrou radí. 

„Nemusíme se dogmaticky řídit tím, co mají u sousedů,“ dodal Zimmel, podle kterého už je pro tyto účely vytipovaná budova. Podle Chovance společné pracoviště umožní navázání mezilidských vztahů mezi vyšetřovateli, což posílí týmový duch a orientaci na cíl. 

Babiš: Slovenská kobra má výsledky

Jedním z důvodů, proč strážce kasy Babiš vzniku společného pracoviště brání, je skutečnost, že ani na Slovensku kobra nesídlí na jedné adrese. Jejím jádrem jsou tříčlenné týmy ve složení daňový specialista, vyšetřovatel a prokurátor. Schází se nad konkrétními případy a hlavně – mají výsledky. 

Podle Lidových novin slovenské minitýmy zajistily za rok od spuštění projektu 30 milionů eur (téměř 800 milionů korun), obvinily 186 lidí, rozložily šest organizovaných skupin a dva zločinecké spolky. Oproti roku 2012 tak slovenské úřady vybraly na DPH o půl miliardy eur více.

Andrej Babiš, Lubomír Zaorálek, Milan Chovanec a Bohuslav Sobotka po schůzce v Průhonicích
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Mezi přednosti minitýmů patří zejména pružnost, protože nejsou zatíženy byrokracií, a dále možnost soustředit kompetence daňařů, celníků a policistů. „Podívejte se, jak funguje kobra na Slovensku doopravdy. Zjistíte, že společné pracoviště není potřeba. Bohatě stačí meziresortní dohoda o spolupráci,“ řekl Lidovým novinám zdroj z ministerstva financí. 

Experti z obou resortů se mají podle LN sejít počátkem dubna, aby se pokusili najít kompromis.

Tzv. Daňová kobra funguje u našich sousedů od července 2012 a má podobu flexibilního týmu, který se integruje z pracovníků policie, finanční správy, prokuratury a Národní kriminální agentury. „Daňová kobra podléhá společnému vedení zmíněných čtyř institucí. Není to úřad, který má fixní složení. Počet členů se odvíjí od případů, na kterých se aktuálně pracuje,“ popsala v rozhovoru pro portál ČT24 mluvčí slovenské finanční správy Patrícia Macíková. Jinými slovy na některých případech, které Daňová kobra vyšetřuje, se tak podílí třeba jen tři lidé. U jiných čítá tým vyšetřovatelů i 50 členů.