OKD chce prodloužit směny. Je to znevažování horníků, reagují odbory

Karviná - Společnost OKD chce u tisíce zaměstnanců Dolu Paskov zvýšit pracovní dobu ze současných osmi na deset hodin denně. Maximální týdenní pracovní doba by zůstala stejná, práce by ale byla jinak rozložená. Odbory jsou rezolutně proti.

Mluvčí OKD Marek Síbrt prohlásil, že firma v žádném případě nechce horníky přetěžovat, ale jen efektivněji využít pracovní dobu a ušetřit náklady. „Desetihodinová pracovní doba by naopak umožnila delší dobu na odpočinek. Hledáme všechny cesty, jak dosáhnout snížení výrobních nákladů Dolu Paskov a zvýšit životnost dolu. Máme právo prozkoumat možnosti, jak toho dosáhnout,“ řekl Síbrt. Zdůraznil, že jde zatím jen o návrh, který chce OKD nejprve konzultovat s hygieniky a dalšími institucemi, jejichž souhlas k případné změně potřebuje.

Ražba, Důl Paskov
Zdroj: ČTO
Autor: Archiv Ivana Grossinger

Nemyslitelný nápad, říká šéf odborů

Šéf odborů OKD Jaromír Pytlík připustil, že delší pracovní doba by byla finančně výhodnější, protože horníci musí často urazit velké vzdálenosti, než se dostanou na pracoviště, doprava spotřebuje hodně času. Přesto navrhovanou změnu jednoznačně odmítá. „Prodloužit lidem pobyt v těch nejtěžších podmínkách v dole je nemyslitelné. Ohrozilo by to zdraví a bezpečnost horníků,“ řekl Pytlík. Dodal, že takový nápad je znevažování těžké práce horníků.

Odboráři už informovali o návrhu OKD i o svém postoji báňský úřad, tripartitu a ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou-Tominovou. „Myslím, že hygienici by měli říct, že desetihodinová práce v dole není možná,“ dodal.

Těžební firma OKD, která patří do skupiny NWR Zdeňka Bakaly, začala v minulém roce s úspornými opatřeními. Vyplynuly z obrovského finančního propadu, který byl způsobený mimo jiné poklesem cen uhlí na trhu. Společnost prodala koksovny, propustila 250 lidí pracujících na povrchu, omezila spolupráci s externími firmami, přesunula ředitelství z centra Ostravy na šachtu v Karviné, prosadila snížení mzdových nákladů. Zásadní úsporné opatření má být uzavření prodělečného Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku, ve kterém pracuje dva a půl tisíce lidí a další stovky v navazujících činnostech. V současné době stát zvažuje, zda soukromé firmě při útlumu pomůže, případně přispěje na sociální výpomoc propuštěným horníkům, pokud by prodloužila těžbu do konce roku 2016.


Připravujeme podrobnosti. V OKD natáčí redaktorka Pavla Daňková.