Walmart dal Visu kvůli poplatkům za karty k soudu, chce 5 miliard dolarů

New York – Největší světový obchodní řetězec Walmart žaluje karetní společnost Visa o 5 miliard dolarů, což je v přepočtu zhruba 100 miliard korun. Wal-Mart tvrdí, že Visa ve spolupráci s bankami uměle navyšovala poplatky za transakce při platbách, čímž právě obchodnímu řetězci způsobila miliardové škody. Společnost Visa zatím spor odmítla komentovat.

Zdroj: ISIFA Autor: Justin Sullivan/Getty Images

Spory o poplatky za platby kartou se ve Spojených státech vedou už dva roky. Vyřešit je mělo hromadné soudní urovnání, ve kterém se firmy Visa a Mastercard zavázaly, že vyplatí obchodníkům náhradu ve výši 5,7 miliardy dolarů. Části obchodníků se to však zdálo málo, a tak jdou ve svých sporech dál vlastní cestou - jako právě Walmart. A vzhledem k předchozímu precedensu má zřejmě velkou šanci opět uspět. 

Žaloba společnosti Walmart:

„V důsledku protisoutěžního jednání společnosti Visa musel Walmart zvýšit ceny pro své zákazníky nebo omezit nabízené služby a tím vyrovnat dopady některých uměle nafouknutých mezibankovních poplatků. V obou případech to společnost Walmart z hlediska tržeb poškozovalo.“


Poplatky za platby kartami ale nebudí rozruch jen v Americe - nižší sazby chce společnostem nařídit i Evropská unie. Brusel si od toho slibuje zlevnění nákladů pro obchodníky a větší rozšíření karetních transakcí. 

V Evropě provozuje značku Visa společnost Visa Europe. Ta se nedávno, aby vyhověla požadavkům Unie, zavázala omezit poplatek u kreditních karet na 0,3 procenta hodnoty transakce. Poplatky, které Visa Europe za transakce s kreditními kartami vybírá od maloobchodníků, se tak díky dohodě sníží o 40 až 60 procent. 

V Česku teď přijímá karty přes 80 tisíc obchodníků - někteří ale kvůli vysokým poplatkům chtějí od zákazníků za platbu kartou příplatek. Zákazníci mají i tak platby kartou čím dál raději. Petr Menčík ze společnosti Cyrrus dokonce tvrdí, že když obchodník neumožňuje platit kartou, připravuje se tak o tržby. Češi se hotovosti vyhýbají především při placení vyšších částek při větších nákupech. 

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA
Autor: Kristoffer Tripplaar/Sipa USA