Housle, co nejsou housle za miliardu? Když jde o stradivárky, tak klidně

Washington - Jedny z deseti nejvzácnějších stradivárek na světě jsou na prodej. Aukční síň Sotheby's ve Spojených státech bude dražit vzácnou violu za v přepočtu skoro miliardu korun. Jestli najdou kupce, půjde o nový světový rekord v dražbách hudebních nástrojů.

Video Viola od Stradivariho může trhnout rekord
video

Viola od Stradivariho může trhnout rekord

Ital Antonio Stradivari se zapsal do historie jako nejslavnější houslař. Na jeho nástroje hrají nejlepší virtuosové světa už čtvrté století. Asi nejvzácnější kousek z jeho dílny, takzvaná MacDonaldova viola, změní majitele přesně po 50 letech. „Hodnotu toho kousku zvyšuje i skvělá hudební minulost, jakou má za sebou. Ve dvacátém století na něj hrál například Peter Schidlof z Amadeus Quartet. Právě jeho rodina ho teď prodává,“ říká o nástroji expert aukční síně Tim Ingles. 

Ještě o století dřív okouzloval posluchače tóny z této violy třeba i houslový génius Niccolo Paganini. Hodnotu jí dávají nejen slavná jména, ale i jedinečný zvuk. „Držet v ruce tyhle stradivárky z roku 1719 je pro mě asi největší pocta v mém životě. Je to nejlepší nástroj, na jaký jsem kdy hrál. Cítím z něj celých těch 300 let historie, všechny dřívější majitele i sběratele,“ popisuje houslista David Aaron Carpenter. 

O zájemce zřejmě nouze nebude, přestože vyvolávací cena je 45 milionů dolarů. Dosavadní rekord zatím drží aukce z roku 2011. Tehdy se za skoro 16 milionů dolarů prodaly Stradivariho housle 'Lady Blunt' z roku 1721.