Texas, americký hospodářský zázrak

Houston - Americký Texas vyšel podle posledních statistik z nedávné recese silnější než před tím. Tedy na rozdíl od většiny Ameriky. Zatímco ostatní státy unie se z propadu teprve otřepávají, Texas má pracovních míst dokonce víc než před šesti lety a mluví se o něm jako o hospodářském zázraku.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/bugphai

„V texaském zemědělství je obchod s dobytkem stále číslo jedna, co se týče dolarů, které z toho plynou do hospodářství,“ říká k síle tamní ekonomiky majitel dobytkové burzy Ted Uptmore. 

Texas už dlouho prospívá i díky těžbě ropy a zemního plynu. A k nim se teď přidávají i moderní technologie. Stát totiž dokázal přitáhnout ty největší firmy – například gigant Apple čerstvě otevřel areál v Austinu. A nedaleko se pak nachází střední škola Manor New Tech - důkaz masivních investic do vzdělání. Za pár let existence si udělala jméno i za hranicemi Texasu. Do technologických podniků pak bude dodávat elitní absolventy. 

Prosperita díky technologiím

Jiné školy v Americe tuto kopírují, stejně jako by jiné americké státy chtěly okoukat místní hospodářský zázrak. Ve všech ekonomických číslech dosahuje Texas lepších výsledků než zbytek země.  

Recept na úspěch Texasu, který dali dohromady v Austinu, přitom tkví v nízkokalorické krmi - nízká regulace všeho, minimální svazování rukou podnikatelů, obecně nízké daně - a taky absolutně žádná daň z příjmů. 

Někteří státu vyčítají, že se honí za dolary na úkor životního prostředí a že nerespektuje federální předpisy. Hvězda, kterou má Texas ve znaku, sice nebude zářit věčně, ale právě teď má zrovna energie na rozdávání.