Drahé půjčky: RPSN dvakrát vyšší než ve smlouvě

Praha - Experti radí klientům společností Essox a Home Credit, aby si zkontrolovali své úvěrové smlouvy a především odpovídající sazbu RPSN (roční procentní sazba nákladů). Mohlo se totiž stát, že jim byla chybně spočítána cena půjčky - na úrocích by tak zaplatili dvakrát tolik. Pokud se pochybení potvrdí, mohli by klienti podle MF Dnes chtít zpět až šest miliard korun. O vrácení peněz ale musí splátkovou společnost požádat sami. Problémem se bude zabývat i kontrolní skupina ministerstva průmyslu a obchodu.

Pro jedny možnost přijít si na pěkné peníze, druhým to nahání husí kůži. Klientům, kteří si ve většině případů půjčili od splátkových společností na ojeté auto, se mohou vrátit desetitisíce za špatně vypočtenou sazbu RPSN. „Některé společnosti se dopouštějí toho, že třeba vynechávají určité poplatky, které podle našeho názoru patří do RPSN,“ uvedl mluvčí České obchodní inspekce Jan Rotbauer.

Ukazatel RPSN, který udává náklady na úvěr (o kolik peněz klient přeplatí svou půjčku), spočítaly firmy o polovinu nižší, než měl být. Řada klientů by si tak tuto půjčku vůbec nevzala. Společnost Essox se k problému zatím nevyjádřila, Home Credit naopak považuje svůj výpočet za správný. „Podle našeho právního názoru je tento výklad správný,“ řekla MF Dnes mluvčí společnosti Home Credit Zuzana Bienvenu.

Ilustrační foto

Zdroj: Thinkstock
Autor: MagMos

Společnosti se dostávají pod silný tlak státu i svých klientů. Podle České obchodní inspekce jim hrozí pokuta ve výši až 20 milionů. Navíc budou muset vrátit všechny uhrazené poplatky od klientů a další si nebudou moct účtovat. Půjčky se podle MF Dnes přeúročí diskontní sazbou ČNB, která se pohybuje mezi 0,05 - 0,25 pocenta. Úrokové sazby se přitom pohybují mezi deseti až dvaceti procenty. „Úročení ve výši diskontní sazby je jediným možným nákladem na spotřebitelský úvěr. Ujednání smlouvy o jiných platbách se stanou neplatnými,“ vysvětlil partner advokátní kanceláře Weinhold Legal Martin Lukáš.

Problém je v počítání počátečního poplatku

„Ačkoli správně měl být poplatek za poskytnutí úvěru započítán jako počáteční náklad, firmy jej rozpustily v celé době splatnosti - tím jim vyšla RPSN nižší,“ řekl deníku Zbyněk Bárta z Národního institutu pro další vzdělávání.

  • Essox u napadené smlouvy uváděl RPSN 13,08 procenta (správně mělo být 25,66). ČOI už kvůli údajnému pochybení uložila firmě Essox dvoumilionovou pokutu. Společnost se na svém webu brání, že její úročení je v pořádku a inspekce ho už dříve kontrolovala: „Ani jedna kontrola nedošla k závěru, že by metodika výpočtu RPSN byla chybná.“
  • U půjčky na auto od společnosti Home Credit bylo RPSN ve výši 22,12 procenta (správně mělo být 47,83). Autobazary obvykle jakékoli pochybení odmítají, záležitosti kolem úvěrů prý stanovují jejich partneři.

Klienti musí splátkovou firmu o vrácení peněz požádat sami, pokud jim společnost nevyhoví, obrátit se na soud či finančního arbitra.


Pár důležitých kroků při podepsání úvěru

  1. Spočítat si cenu půjčky (například na internetu se nabízí spousta kalkulátorů).
  2. V případě problému se obraťte na kontrolní instituce (ČNB, ČOI).
  3. Reklamace u poskytovatele půjčky - přeúročení půjčky na diskontní sazbu, vrácení poplatků.
  4. Stížnost finančnímu arbitrovi (podání návrhu je zdarma).
  5. Žaloba k soudu (až jako poslední alternativa).

RPSN (roční procentní sazba nákladů) má klientům pomoci při orientaci v nabídkách. Vyjadřuje celkové náklady na půjčku – zahrnuje jak úroky, tak další poplatky, které jsou s úvěrem spojené (např. poplatek za uzavření smlouvy, vedení úvěrového účtu, posílání výpisů atd.). Podle zákona je firmy musí ve většině případů uvádět. Výjimkou jsou třeba drobné půjčky pod 5 000. Právě ty bývají podle neziskových organizací nejproblematičtější a jejich úroky můžou být i v desítkách tisíc procent.


Video Události: Údajné podvody při výpočtu RPSN
video

Události: Údajné podvody při výpočtu RPSN

Události: Údajné podvody při výpočtu RPSN

31.03.2014 U

Ekonomika ČT24 o drahých půjčkách - jak se jich vyvarovat?

Rozhovor s Janem Mišurcem a Karlem Kolářem