Průmyslová zóna u Stříbra – naděje pro investory i nezaměstnané

Stříbro  Německá společnost Ideal Automotive zaměstná u Stříbra až 600 lidí. V nové hale, která by na Tachovsku měla vyrůst ještě letos, bude vyrábět součástky pro kufry aut. Právě Tachovsko se dlouhodobě potýká s nejvyšší nezaměstnaností z okresů Plzeňského kraje. Jen ve Stříbře a okolí hledá práci zhruba tisícovka lidí. Nadějí je ale příchod investorů právě do průmyslové zóny u Stříbra.

Německá společnost Ideal Automotive bude v průmyslové zóně Panattoni Park u Stříbra na Plzeňsku vyrábět součástky pro kufry automobilů. Nová továrna by měla fungovat už od letošního podzimu. Hala pro Ideal Automotive zabere 16 tisíc metrů čtverečních. 

Společnost v Česku investuje už počtvrté. Už 15 let vyrábí v Boru na Tachovsku. Později v Česku přistavěla ještě továrny ve Strakonicích a Stříbře. „Ideal Automotive už Panattoni Park Stříbro dobře zná, už tu několik let podniká. Podle našich informací si Stříbro pro svou další expanzi vybral hlavně díky spolehlivým a zručným zaměstnancům a příjemné lokalitě hned u sjezdu z dálnice,“ říká Klára Fritsch, marketingová ředitelka Panattoni Europe. Kromě Česka má firma výrobní závody i v Německu a jeden v Mexiku. 

Do průmyslové zóny Panattoni Park Stříbro by ale mohli přibýt i další investoři, například americký výrobce kancelářského nábytku Steelcase, který zatím vyrábí v sousedním Německu. Ten by mohl dát práci až tisícovce lidí. „Panattoni Park Stříbro by se měl postupně rozrůst až na 11 budov,“ uvedl Milan Kratina z developerské společnosti Accolade. Zóna by se měla rozšířit až na velikost 30 hektarů. 

/*json*/{"map":{"lat":49.70624988477959,"lng":13.039317084625285,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":49.724479188713005,"lng":13.172607589513063,"type":"","description":""},"1":{"lat":49.70502729615253,"lng":13.040556907653809,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Tachovsko má tradičně nejvyšší nezaměstnanost z okresů Plzeňského kraje. Jen ve Stříbře a okolí hledá práci zhruba tisícovka lidí. I proto je podle náměstka hejtmana Plzeňského kraje pro regionální rozvoj Ivo Grünera nový investor v regionu vítán. 

Podle starosty Kostelce Františka Trhlíka po nástupu krize z regionu odešly některé společnosti, což znamenalo ztrátu téměř 2 000 pracovních míst. „Dnes se sem vrací nové, moderní, zdravé firmy, které pomáhají místním občanům i drobným podnikatelům,“ raduje se teď. 

I podle předsedy sněmovního rozpočtového výboru Václava Votavy (ČSSD) začíná být Tachovsko pro investory atraktivní. „Příhraniční regiony jsou hospodářsky slabé a potřebují v prvé řadě to, aby tu vznikala nová pracovní místa. Tachovsko je díky zručným lidem, dálnici a relativně nízkým nájmům v průmyslových nemovitostech pro zahraniční investice ideální. Fakt, že nepřicházely, je i dílem absence jasně stanovené podpory investic, což se s novou vládou, která chce například obnovit funkční investiční pobídky pro domácí i zahraniční firmy, očividně mění.“