I když ho nikdo nechce, bez něj hrozí desetitisícové pokuty

Praha – Už víc než rok platí povinnost obstarat si při prodeji nebo pronájmu domu jeho energetický průkaz. Teprve teď ale začíná jít do tuhého. Loni totiž nebyly kontroly nijak tvrdé – ministerstvo průmyslu a obchodu věřilo, že se podaří energetické průkazy nahradit jen fakturami za energie. Jenže jeho plán narazil v Bruselu, a tak chce být letos úřad raději opatrný, aby nepřišel o evropské dotace. Těm majitelům domů, kteří průkaz v předepsaných situacích mít nebudou, hrozí desetitisícové sankce.

Vystavit energetický průkaz pro novostavby, ale i starší domy ve chvíli, kdy se prodávají, musí majitel domu, i když o to kupující vůbec nestojí. Vyjde ho to na 4 000 až 8 000 korun. To, že nejde průkaz nahradit fakturou za energie, přitom podle expertů není jen zbytečné zadání z evropské centrály.

„Z faktur toho moc nepoznám. Když bude v domě žít jedna babička, bude zvyklá si topit na 18 stupňů, je to něco jiného, než když tam bude žít čtyřčlenná rodina, která se třikrát denně sprchuje a topí si na 24 stupňů,“ vysvětlil ředitel odborné aliance Šance pro budovy Petr Holub. S výší faktur také může pořádně zahýbat to, zda byla tuhá, nebo naopak mírná zima.

Energetický průkaz udává spotřebu energie na vytápění budovy a v závislosti na zjištěných parametrech určí, do které ze sedmi kategorií úspornosti označených stupnicí A až G budova patří. Podle expertů může činit rozdíl na platbách za energie u rodinného domu například mezi třídami B a E i 30 tisíc korun ročně.


Od konce roku 2013, kdy se kontroly rozjely naplno, v síti Státní energetické inspekce uvízlo už šest lidí, kteří si průkaz neobstarali, ačkoli měli. Právě jim teď hrozí mnohem větší pokuta, než na kterou by vyšlo pořízení průkazu. Obstarat si ho přitom není nijak náročné.

Jak průkaz získat?

Nejjednodušší je získat průkaz pro novostavby. Obvykle totiž za majitele vše potřebné vyřídí projektant domu. Pokud tuto službu nenabízí, stačí projekt předat státem autorizovanému specialistovi, který pak průkazku vystaví. Seznam oprávněných expertů v jednotlivých krajích včetně potřebných kontaktů najdete na webu ministerstva průmyslu a obchodu.

Video Energetické průkazy: V sítích kontrolorů už uvízlo šest lidí
video

Energetické průkazy: V sítích kontrolorů už uvízlo šest lidí

Pokud potřebujete průkaz pro starší budovu, musíte počítat s tím, že expert bude chtít dům navštívit. Máte-li ale i tady k dispozici kompletní projektovou dokumentaci, nemusíte se bát komplikací ani průtahů.

Horší to bude v případě, že vám potřebné dokumenty chybí. V takové situaci nejdříve kontaktujte příslušný stavební úřad a požádejte ho o kopii projektové dokumentace k domu. Pokud se vám ji podaří touto cestou získat, ušetříte tisíce korun. Jestli však archivovaná nebude, musíte energetického specialistu požádat, aby dům znovu zaměřil. Teprve na základě měření může expert vystavit průkaz. Jenže náročnější práci bude odpovídat i cena dokladu - vyšplhat se může až k 10 tisícům korun.

Energetický průkaz budete potřebovat

  • pro novostavby
  • při rozsáhlejší rekonstrukci domu s obytnou plochou nad 50 metrů čtverečních
  • při prodeji domu
  • při pronájmu domu

Energetický průkaz naopak nepotřebujete

  • pro stavby určené k rodinné rekreaci, tedy například chaty a chalupy
  • pokud dům či byt darujete nebo dědíte
  • pokud se při rozvodu převádí byt či dům na jednoho z manželů

Byty mají odklad

Zatímco povinnost mít v předepsaných situacích energetickou průkazku pro dům platí už více než rok, byty byly zatím ušetřeny. Dojde ale i na ně - při prodeji či pronájmu bytu bude průkaz nutný od ledna 2016. Dokument nicméně nebude třeba vystavovat na každý byt zvlášť; stačí, když ho nechá společenství vlastníků nebo družstvo vystavit na celý dům. Jednotlivým vlastníkům či družstevníkům pak v případě potřeby postačí ověřená kopie dokladu. Ale pozor: Průkaz platí jen deset let. Po uplynutí této doby je třeba ho obnovit.