Ruští investoři se hrnou na Krym, čekají turistickou horečku

Moskva/Simferopol – Okupovaný Krym prožívá explozi zájmu ruských investorů o nemovitosti. Přestože bude možné majetkové přesuny mezi ukrajinským poloostrovem a Ruskem provádět nejdřív v červnu, spekulanti s byty a rekreačními objekty už nyní dojednávají lukrativní kontrakty. Ceny jsou na Krymu ve srovnání s Ruskem velmi nízké.

Zdroj: Thinkstock Autor: Evgeniya Tiplyashina

Krymské úřady si od ruské anexe slibují příliv ruských turistů, kterých už v letošní sezoně očekávají kolem šesti milionů. Loni místní hotely a penziony ubytovaly přibližně stejný počet hostů, z nichž ale dvě třetiny přijely z Ukrajiny. Jejich předpokládaný výpadek mají letos nahradit Rusové.

Zájem je o nákup hotelů i bytů, zejména na jižním pobřeží poloostrova. Cena za dvoupokojové byty se pohybuje mezi 70 000 a 150 000 dolarů (1,5 až tři miliony korun). Většina zájemců žije v Moskvě, kde je cenová hladina nemovitostí podstatně vyšší.

Právní podmínky připravovaných kupních smluv jsou ale podle ruských i ukrajinských médií sporné. Podle právníků panuje v justičním systému Krymu po ruském záboru chaos a jakékoli smlouvy uzavřené v takových podmínkách mohou skončit vleklou soudní pří.

Někteří majitelé nemovitostí navíc před ruskou okupací odjeli na Ukrajinu a právo na svůj majetek budou chtít uplatnit. Je otázkou, zda se přitom mají řídit ukrajinskými, či ruskými zákony.

Krymská letoviska jsou v Rusku populární už od carských a sovětských dob. V éře SSSR trávily na Krymu dovolenou statisíce odborářů, svou rezidenci měli na poloostrově i všichni sovětští vůdci.