ČSÚ: Průmysl táhla výroba aut, stavebnictví pomohla teplá zima

Praha - Druhý letošní měsíc přinesl dobré zprávy českému průmyslu i stavebnictví. Díky příznivému počasí rostla podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební výroba meziměsíčně o 1,4 procenta a meziročně o víc než šest procent. Třetí měsíc v řadě tak vykazuje pozitivní čísla, nicméně podle analytiků chuť stavět zatím není - nejsou peníze. Čísla představil i průmysl – meziroční růst téměř sedm procent a oproti lednu zlepšení o 1,7 procenta. Hlavním tahounem je tradičně automobilový průmysl.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: BananaStock/Jupiterimages

Průmysl


Růst českého průmyslu v únoru opět zrychlil. Průmyslová výroba se meziročně zvýšila o 6,7 procenta a oproti lednu hlásí zlepšení o 1,7 procenta (produkce očištěná od sezonních vlivů).

Tahounem byla klasicky výroba motorových vozidel, dále pak kovových konstrukcí a pryžových a plastových výrobků. Významný vliv měla zahraniční poptávka po české produkci, která zvýšila hodnotu nových zakázek skoro o pětinu. Poptávka z tuzemska stoupla o 14,1 procenta. Naopak pokles v rámci průmyslu postihl producenty elektřiny, plynu a tepla. 

Analytici:

  • Nové zakázky podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka přináší nejvíce optimismu. „Tyto informace dohromady s indexem nákupních manažerů indikují pro nejbližší měsíce pokračování solidního růstu průmyslové produkce,“ potvrdil.
  • O pozitivním trendu hovoří i analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Výsledky ve druhé polovině roku ovšem podle něj budou narážet na vyšší srovnávací hladinu z loňska. Je tedy otázkou, zda ji rostoucí aktivita podniků bude schopna převážit.

Podle Českého statistického úřadu v průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci přibylo pracovníků o 1,1 procenta, jejich průměrná hrubá mzda stoupla o 3,6 procenta na 25 430 korun.

Kompletní zpráva ČSÚ o kondici průmyslu ZDE.


Stavebnictví


Stavebnictví vysílá relativně pozitivní signály. Třetí měsíc po sobě totiž roste. Na zvýšení stavební výroby pozitivně působí nezvykle teplá zima. Vývoj v rámci jednotlivých sekcí stavebnictví je nicméně jako na houpačce:

  • Stavební úřady vydaly meziročně o 13,8 procenta stavebních povolení méně, celkem 5 501. Orientační hodnota těchto staveb však vzrostla o 3,5 procenta na 19,6 miliardy korun.
  • V únoru se dokončilo 2 377 nových bytů, což je meziročně o 14,3 procenta více. Zahájeno bylo 1 312 bytů, meziročně o 11,2 procenta méně.
  • Počet dokončených bytů v rodinných domech se snížil o 16,9 procenta, v bytových domech naopak vzrostl o 122,1 procenta.  
  • Zahájených bytů v rodinných domech přibylo o 0,4 procenta a v bytových domech ubylo o 61,7 procenta.

Průměrná měsíční nominální mzda v tomto oboru se meziročně zvýšila o 4,1 procenta na 26 509 korun.

Kompletní zpráva ČSÚ o kondici stavebnictví ZDE.


Analytici:

„Stavebnictví se postupně odráží ode dna, kam padalo od začátku ekonomické krize. Rozhodně ale nemá vyhráno. Počty stavebních povolení stále klesají a jejich hodnota také neroste vysokým tempem. Letošní rok by ale měl být stabilizační pro celé stavebnictví,“ upozornil analytik Michal Kozub z Home Credit.

„Na první pohled se zdá, že stavebnictví ožilo, když si v únoru připsalo 6,1 procenta. Nicméně to bylo dáno spíš lepším počasím než oživením. Stavebních povolení je totiž o 13,8 procenta méně než před rokem. Zdá se tedy, že neroste chuť stavět, ale pouze na rozdíl od loňského roku stavět šlo,“ doplnil Vladimír Pikora, analytik Next Finance.

Video Průmyslové podniky hlásí nárůst zakázek - přicházejí z Česka i ze zahraničí
video

Průmyslové podniky hlásí nárůst zakázek - přicházejí z Česka i ze zahraničí

Průmyslové podniky hlásí nárůst zakázek - přicházejí z Česka i ze zahraničí

České stavebnictví si v lednu připsalo 5 procent

Václav Matyáš: Stavařům pomohla mírná zima

Události, komentáře: Stavebnictví roste