Sci-fi Googlu: Dává kameru i do kontaktních čoček

Praha – Po čočkách, které dokáží monitorovat stav glukózy, Google věří také v budoucnost kontaktních čoček s minikamerou. Svůj vynález sice ještě (zřejmě) nemá ve fyzické podobě, technologický gigant už se však rozhodl jej patentovat.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/Comstock

Kdo se dosud bál ztráty soukromí kvůli chytrým brýlím Google Glass, raději bude doufat v neschopnost inženýrů Googlu. Jinak totiž bude mít kameru k dispozici i lidské oko a nepůjde ji jen tak snadno odhalit. Přesto chytré kontaktní čočky přináší i mnohé výhody. 

Jak upozornil se server Patent Bolt, Google se rozhodl přihlásit patent očních kontaktních čoček s miniaturní integrovanou kamerou, kterou zřejmě půjde ovládat mrknutím oka, respektive předem daným počtem či intenzitou mrknutí. 

Zatím však není zmíněno, odkud čočky získají energii pro chod své minikamery. V patentu se pouze objevuje senzor, který může snímat signály buď bezdrátově, nebo mechanicky. K těmto účelům lze využít třeba fotodiodu, senzory reagující na teplotu a elektrické pole nebo i mechanické čidlo. 

ČOČKY S NOČNÍM VIDĚNÍM

Kontaktní čočky přitom nabízí mnohé možnosti využití a jednou z nich má být i noční vidění. Vědci z Univerzity v Michiganu tuto schopnost vyvíjí speciálně pro vojenské účely. Americké jednotky tak s sebou nebudou muset tahat objemné brýle, postačí jim jen supertenké infračervené světelné čidlo s grafenem, které bude pokrývat celý povrch čoček. Více na stránkách.


Praktické využití

A teď k výhodám kontaktních čoček od Googlu. Kdyby se k vám náhodou rychle blížilo auto a vy jste se chystali vkročit na přechod a neviděli ho, zatímco čočky by jej zachytily, mohly by vás varovat. A to buď promítnutím informace na displej integrovaný v čočkách, nebo například odesláním signálu do chytrého telefonu, který by pak obstaral výstrahu. 

Čočky by navíc mohly sloužit i lidem majícím potíže se zrakem. Dokázaly by totiž rozpoznat obraz a intenzitu světel a barev nebo například pohyb blížících se objektů. Také zde se proto nabízí paralela s přechodem pro chodce. 

Zatím není jasné, kdy firma ze Silicon Valley svůj objev uvede do praxe. V minulých měsících jsme však mohli sledovat odvážné plány s jinými inteligentními kontaktními čočkami. Ty v sobě mají zabudované malé čipy a anténu a zjišťují hladinu cukru ze slz. Google přitom doufá, že ke spotřebitelům by se nový produkt mohl dostat už za pět let.