Lidovci navrhují snížit rodinám s dětmi daně. O stovky korun měsíčně

Praha – Strany vládní koalice přicházejí s dalšími návrhy, jak ulevit rodinám s dětmi. Naposledy KDU-ČSL, která by chtěla podpořit rodiny s více než jedním dítětem zvýšením daňové slevy. Konkrétně na druhé dítě o 500 korun měsíčně a na třetí a každé další dítě o 900 korun měsíčně. Pravicová opozice nápad lidovců hodnotí zdrženlivě, státní rozpočet by totiž přišel až o čtyři miliardy korun.

Podle posledního sčítání obyvatel žije v Česku až 70 000 rodin se třemi dětmi. Dnes jejich rodiče můžou uplatnit slevu na dani dohromady za všechny tři děti 40 212 korun za rok (za jedno dítě je to 13 404 korun).

Pokud by lidovecký návrh prošel, zůstala by sleva na dani pro první dítě stejná, u druhého by se ale zvýšila měsíčně o 500 korun (tedy o 6 000 ročně), u třetího a každého dalšího pak o 900 korun za měsíc (o více než 10 000 ročně). Rodiče, kteří mají doma tři potomky, by si tak mohli z daně místo dosavadních asi 40 000 odečíst kolem 57 000 korun.

„Pro nás to je jeden ze symbolů toho, co jsme ve volební kampani komunikovali a slibovali,“ říká ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Při vyjednávání s koaličními partnery to ovšem nebudou mít lidovci jednoduché. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) plánuje, že daňová sleva na dítě se zvýší pouze o sto korun. Hnutí ANO se nicméně diskusím o částce nebrání, stejně tak ČSSD.

7 minut
Lidovci by chtěli zvýšit daňovou slevu na druhé dítě
Zdroj: ČT24

To opozice vidí návrh KDU-ČSL jako téměř nereálný. Stát by kvůli němu přišel na daních o zhruba 4 miliardy korun, které budou v rozpočtu chybět. Pravice se proto ptá, čím vláda tyto zdroje nahradí. „Z jejího konvergenčního programu jasně vyplývá, že na ně nechce uspořit, že si na tyto výhody chce půjčit z budoucnosti, to znamená od těch dětí, pro jejichž rodiče ty výhody vymáhá,“ upozorňuje místopředseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek.

„Já o tom návrhu můžu seriózně uvažovat až ve chvíli, kdy třeba budu vědět, jak to bude kompenzováno,“ přidává se předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Porodné na druhé dítě? 330 milionů ročně

Pomoc rodinám s více dětmi už ohlásilo taky ministerstvo práce a sociálních věcí – od ledna 2015 by rádo zavedlo porodné na druhé dítě ve výši 10 000 korun. To by státní kasu ročně vyšlo na 330 milionů korun. Porodné na první dítě, které činí 13 000 korun, by se měnit nemělo. Na oba příspěvky by přitom nově dosáhly rodiny s příjmem pod 2,7násobkem životního minima (dosud to byl 2,4násobek).

„Úvaha byla taková, že když máte druhé dítě, tak spoustu věcí jako kočárek či oblečení může dědit po tom prvním, takže druhé dítě už není tolik nákladné,“ vysvětlila ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD), proč má být porodné na druhé dítě nižší (čtěte víc).

„Pokud chceme dělat něco pro rodiny s dětmi, tak bych se spíše bavila o možnostech, jak zachovat délku rodičovské dovolené či zavést zákon o dětské skupině,“ komentovala záměr resortu Lenka Kohoutová, expertka ODS pro sociální oblast.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Stát podpoří brigády v zemědělství

Stát chce podpořit pěstitele ovoce a zeleniny. Od příštího roku budou proto sezonní pracovníci odvádět méně na pojistném. To by mělo těmto zaměstnancům navýšit mzdy a pěstitele tak udělat konkurenceschopnějšími především vůči zahraničí. „Je to výrazně méně, než vidíme u kolegů v Polsku, Německu nebo Belgii, ale jsme rádi, že jsme se touto cestou vydali, abychom podmínky srovnali, když jsme na jednotném trhu Evropské unie“ uvedl předseda Ovocnářské unie a viceprezident Agrární komory Martin Ludvík.
před 7 hhodinami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 23 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
včera v 09:12

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Státní dluh v pololetí vzrostl na 3,504 bilionu

Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo v pátek ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Ve druhém čtvrtletí se státní dluh zvýšil o 94 miliard korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Není možné, aby Korejci „couvali“, říká Havlíček. Se Skopečkem řešili Dukovany

Panují dohady, jaké bude zapojení tuzemských firem do dostavby jaderných bloků v Dukovanech. Dosud uzavřené kontrakty zajišťují českým firmám zhruba třicetiprocentní podíl. Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) to může být méně. Korejci ze zapojení zdejších firem podle něj „nemohou couvat“. Podle dalšího místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (ODS) je i na samotných českých firmách, aby dokázaly v tendrech uspět.
18. 7. 2025

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
18. 7. 2025

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
17. 7. 2025
Načítání...