Chcete vědět, kolik dlužíte? Využijte on-line úvěrovou zprávu

Praha - Pokud chcete vědět, kolik peněz dlužíte bankám a úvěrovým společnostem, máte novou možnost, jak to zjistit on-line. Údaje z bankovního i nebankovního úvěrového registru vám totiž umožní získat web kolikmam.cz. Služba je ale placená a podle šéfredaktora serveru Měšec.cz Dalibora Chvátala je cena za úvěrovou zprávu v elektronické podobě příliš vysoká.

Jak informace získám?

„Je to jednoduché, stačí se zaregistrovat. Prostřednictvím dobírky nebo platby on-line si vygenerujete výpis, který zároveň i zaplatíte. Výpis (úvěrová zpráva) obsahuje veškeré existující, historické i žádosti o úvěry. Je tam jakýkoli záznam o úvěrové historii,“ potvrdil pro ČT šéfredaktor serveru Měšec.cz Dalibor Chvátal.

Služba je předražená

Jeden výpis z registru získaný na webu přijde na 160 korun, platí se ale zvlášť za výpis z bankovního registru a za výpis z nebankovního registru. Dohormady teda žadatel vytáhne z peněženky 320 korun, což není úplně adekvátní cena za službu v elektronické podobě.

"Přímo úměrně k české mzdě to není optimální. Částka 160 korun mi připadá hodně peněz. Cena takového výpisu by měla být mezi 60 a 80 korunami," doplnil Chvátal. Výhodnější je proto požádat přímo provozovatele registrů o papírový výpis, který stojí celkem 200 korun. Vyhotovení však trvá zhruba měsíc, proto se to vyplatí pouze těm, kteří nepotřebují výpis urgentně.

Video Podle Dalibora Chvátala je služba předražená
video

Podle Dalibora Chvátala je služba předražená

Chvátal varuje před podvodníky: Podle šéfredaktora existují společnosti, které parazitují na trhu úvěrových společností. Nedozvíte se žádné úvěrové závazky. Obě společnosti působí velmi neseriózně. Dotčené společnosti se k nařčení zatím nevyjádřily.

  • Jedna nabízí službu Výpis bezdlužnosti poskytovanou společností Centrální registr dlužníků.
  • Druhá společnost pak nabízí službu Scoring bonity.