Jurečka chce pro zemědělce 16,5 miliardy, ani o miliardu méně

Praha - Ministr zemědělství Marian Jurečka bude trvat na tom, aby jeho resort v příštím roce dostal ze státní kasy 16,5 miliardy korun. Jenže šéf státní kasy Andrej Babiš pro něj v návrhu rozpočtu počítá jen se 14 miliardami. Oba politici se proto brzy sejdou. Jurečka to uvedl v Otázkách Václava Moravce. Kvůli škrtům by nemohl naplnit koaliční sliby, třeba výstavbu protipovodňové ochrany. 

Marian Jurečka, ministr zemědělství:

„Jsem nespokojený se 14 miliardami. Je to stále výrazný zásah do resortu. Při této sumě nebudeme schopni plnit podporu dotací, podporu lesní infrastruktury nebo protipovodňových opatření.“


Jurečka prohlásil, že s Babišem bude jednat do doby, dokud jej nepřesvědčí. „Jsem z obchodu jako pan Babiš zvyklý jednat dlouho. Úspěch nestavím na jednom jednání,“ nechal se ministr slyšet. Ministerstvo zemědělství kalkuluje pro příští rok také s 800 miliony korun na protipovodňová opatření a s půl miliardou na podporu venkova.

Navíc šéf českého zemědělství by rád dosáhl i na část peněz, které stát získává z Lesů ČR a státního Budvaru. „My z našeho resortu odvádíme 7,3 miliardy z Lesů a Budvaru a trvám na tom, abychom část vrátili do sektoru,“ prohlásil v pořadu ČT.

Video Marian Jurečka v Otázkách Václava Moravce
video

Marian Jurečka v Otázkách Václava Moravce

Podle dubnového návrhu Andreje Babiše by měly některé resorty postihnout v roce 2015 výrazné škrty. Původně mezi nimi bylo i ministerstvo zemědělství. Pak však přišel další návrh, podle kterého by se měly výdaje rozpočtu zvýšit o 11 miliard a rozdělit se mezi šest resortů. Konkrétně ministerstva dopravy, zemědělství, průmyslu, školství, vnitra a práce. Poslední Babišovy plány však zatím známy nejsou.

  • „Pro naše ministerstvo je navýšení okolo 1,7 miliardy, což je nedostačující. Hospodařili jsme s rozpočtem okolo 18 miliard. I s navýšením se nyní pohybujeme kolem 12 miliard korun – z toho nejsme schopni plnit věci týkající se protipovodňové ochrany, vodohospodářské infrastruktury i národních dotačních titulů do zemědělství,“ varoval Jurečka na konci dubna.

Miliarda ze zelené nafty

Ministr zemědělství zároveň řekl, že by zemědělci mohli žádat o vratky na dani z takzvané zelené nafty už za druhou polovinu letošního roku. Chce to prosadit přesto, že návrh na zachování daňového zvýhodnění poslanci nestihnou schválit dřív než v září. Farmáři by tak letos mohli dostat miliardu korun.

Tzv. zelená nafta má zemědělcům pomoci konkurovat ostatním výrobcům v rámci Evropské unie. Stát hospodařícím agrárníkům doposud vracel 40 procent ze spotřební daně na pohonné hmoty. Podle původních plánů měla daňová úleva skončit v letošním roce. Koalice se ale shoduje, že zelenou naftu je potřeba zachovat.