Stáže pomohly až 40 procentům nezaměstnaných

Praha - Stáže, na které přispívají stát i Unie, už využilo přes šest tisíc nezaměstnaných. Dva z deseti dočasných zaměstnanců pak ve firmách získali trvalý úvazek. Praxi si tímhle způsobem doplňují hlavně absolventi a ženy s malými dětmi, kteří jsou na trhu práce jedni z nejohroženějších. 

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: Digital Vision

„Dvaceti procentům stážistů bylo po skončení stáže nabídnuto ve firmě zaměstnání, 20 procentům lidí externí spolupráce,“ upřesnila manažerka projektu Stáže ve firmách Kateřina Šímová. 

Projekt Stáže ve firmách za 800 milionů korun z větší části platí evropské fondy. Podle kritiků ale podobné snahy sice můžou pomoct zúčastněným, jinak ale velký efekt nemají. „Pokud firmy potřebují zaměstnance, tak je potřebují bez ohledu na podobné projekty,“ myslí si ředitel Centra ekonomických a tržních analýz Aleš Rod.

Kateřina Šímová, koordinátorka projektu Stáže ve firmách

„Stážista nepobírá mzdu, nedostává plat. Ale pokud je například evidovaný na úřadu práce, nepřichází o podporu v nezaměstnanosti ani o další sociální dávky.“


Zájem mezi stážisty, ale i firmami, které tak na pár měsíců získají levnou pracovní sílu, je značný. Projekt tak zřejmě bude mít i pokračování - zatím do poloviny roku 2015. Nejvíce pozic nabízejí firmy v managementu, administrativě, ale i stavebnictví a strojírenství. Více než polovina stáží je pak na Moravě.

Video Stáže - šance pro nezaměstnané
video

Stáže - šance pro nezaměstnané

Projekt s názvem Stáže ve firmách začal v červnu 2012 a potrvá do letošního října. Stážista může nastoupit na praxi na půl roku, poté získá certifikát o dalším vzdělávání. Dostává také stravné a případně i cestovné a ubytování. Podnikům a institucím se hradí náklady.

Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) fond díky svým programům a projektům může zacílit i na lidi, na něž „úřad práce nedosáhne“. Zaměří se teď třeba na studenty posledních ročníků středních či vysokých škol, aby předcházel jejich případné pozdější nezaměstnanosti.