Na předměstí Londýna roste obří přístavní terminál

Londýn – Britská metropole se znovu stane významným zámořským přístavem. Přesněji řečeno se v něj promění její předměstí Stanford-le-Hope. Tamní nový terminál opět umožní největším obchodním lodím vplouvat do Temže, což desítky let nebylo možné. Obří investici v přepočtu za 50 miliard korun financují dubajské fondy.

Zdroj: Isifa/GettyImages Autor: Dan Kitwood

London Gateway (Brána Londýna) – tak se jmenuje přístavní komplex na ploše více než 6 kilometrů čtverečních, který roste na březích Temže už osm let. Jeho první sekce zahájila provoz loni na podzim, teprve teď v něm ale můžou zakotvit i ti největší giganti světových moří. Kvůli lodím, jejichž délka dosahuje 400 metrů, museli stavitelé prohloubit dno řeky.

„Je to tím, že se staví pořád větší a větší lodě s hlubším ponorem, a ty už do Temže nemohly vplouvat. Museli jsme proto vybagrovat ze dna řeky 24 milionů tun bahna a písku,“ popisuje generální ředitel London Gateway Simon Moore.

Komplex se má stát hlavní obchodní tepnou britské metropole. Zhruba 40 kilometrů od centra totiž spojí v jednom bodě přístav, železnici i dálnici. Kolem nich vyroste největší logistický park v Evropě. „Stálo za ním mnohaleté úsilí. V Británii fungují věci pomalu a pracně. Když je nějaký inženýrský problém, řeší se to až příliš demokraticky a konsenzuálně, aby se všem vyhovělo,“ poznamenal londýnský starosta Boris Johnson.

Video Na předměstí Londýna roste obří přístavní terminál
video

Na předměstí Londýna roste obří přístavní terminál

Dubajský investor DP World musel kromě stavby dopravních terminálů zaplatit i přesun 350 000 zvířat, jejichž teritorium stavba zabere. Kvůli tomu celkové náklady překročí v přepočtu 50 miliard korun. „Je to pro nás zásadní a dlouhodobý projekt. Máme ve správě půdu i přístav a ten bude Londýn potřebovat a využívat několik desetiletí,“ očekává Moore.

K dokončení komplexu s nadějí vzhlíží také britští politici a ekonomové. Měl by být hotový za dva roky a v plném provozu by měl zaměstnat až 35 000 lidí. Podle propočtů přinese britské ekonomice každý rok v přepočtu přes 100 miliard korun.