Největší akvizice Applu – sluchátka Beats

San Francisco – Americký technologický gigant Apple koupil firmu Beats. V rámci akvizice, největší v historii Applu, se spoluzakladatelé Jimmy Iovine a hudebník Dr. Dre připojí k Applu. Za společnost Beats Electronics, která vyrábí populární sluchátka a provozuje službu pro streamování hudby, Apple zaplatí tři miliardy dolarů (přes 60 miliard korun).

Podle generálního ředitele Applu Tima Cooka akvizice firmě umožní „pokračovat ve vytváření těch nejinovativnějších hudebních produktů a služeb na světě“. Iovine a Dr. Dre se stanou důležitými vedoucími pracovníky v hudební divizi Applu. 

Co se finančního vyrovnání týče, Apple zaplatí 2,6 miliardy dolarů v hotovosti a 400 milionů v akciích. Očekává se, že transakce bude dokončena ve posledním kvartálu. O chystaném převzetí se přitom v médiích už delší dobu spekulovalo.

Firma Beats vznikla v roce 2008 a letos spustila streamingovou hudební službu, která funguje na základě předplatného. Apple provozuje největší světovou službu pro stahování hudby iTunes. Firma si chce vedoucí pozici v digitální hudbě udržet a doufá, že akvizice zvýší její prestiž také u mladších zákazníků.

Radek Šalomon, expert na moderní technologie, Balao

„Jediný důvod, proč Apple kupuje Beats, je, že zatím streamovací službu nemá – přímo takto vyřešenou.“


Budoucnost ve streamingu hudby

Stále vyšší popularita streamingových služeb, které nabízejí jednorázový poslech hudby bez jejího uložení, podkopává poptávku po stahování skladeb a hudebních alb. Jen ve Spojených státech loni podle údajů Americké asociace nahrávacího průmyslu (RIAA) tržby ze stahování hudby klesly o procento na 2,8 miliardy dolarů, zatímco tržby ze streamování hudby o 39 procent vzrostly a dostaly se na 1,4 miliardy dolarů.

Beats Music funguje na principu stálých měsíčních plateb za stahování muziky. Uživatel zaplatí v přepočtu 200 až 300 korun měsíčně. „Vlastně si stáhnete aplikaci do chytrého telefonu. Dostanete 14 dní zdarma a poté musíte začít platit. Máte ale k dispozici obrovskou kolekci hudby,“ vysvětluje expert na moderní technologie z firmy Balao Radek Šalomon.

Spotify
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Daniel Bockwoldt

Přestože Apple loni v listopadu vstoupil do oblasti streamování hudby spuštěním služby iTunes Radio, není tak lukrativní, jak společnost očekávala. Podle Iovina pomůže Apple firmě Beats splnit její plány na zlepšení zvuku digitální hudby a vytváření seznamů skladeb podle vkusu jednotlivých předplatitelů. „K dokončení svého snu jsme potřebovali firmu, jako je Apple,“ prohlásil Iovine. „Sami bychom to nemohli dotáhnout do konce,“ dodal.

Je nákup Beats chytrým krokem, nebo předraženou akcí?

Akvizice je podle šéfa nahrávací společnosti Sony Music Douga Morrise chytrým krokem, který zvýší důvěryhodnost Applu v hudebním průmyslu: „Jimmy (Iovine) je ten typ člověka, který dokáže udělat něco převratného. Neříkám, že to je Steve Jobs, ale je to chlapík s novými myšlenkami, který skutečně ví, jak propojit hudbu s technologiemi.“

Ovšem jiní analytici smysluplnost nákupu Beats zpochybňují. Podle Franka Gilletta ze společnosti Forrester Research by například bylo pro Apple výhodnější, kdyby vyvinul vlastní sluchátka a expandoval do streamingových služeb prostřednictvím iTunes. „Je těžké pochopit, proč by měl Apple utratit tři miliardy dolarů za teprve vznikající streamingovou službu a sluchátkovou řadu,“ myslí si Gillett.

Hudební služba společnosti Beats má totiž podle Applu přes 250 tisíc předplatitelů. Výrazně tak zaostává například za konkurenční službou Spotify s více než deseti miliony platících uživatelů.

Video Apple koupil Beats
video

Apple koupil Beats