Průzkum: Zlatý věk evropských firem v Číně je u konce

Peking – Téměř polovina evropských firem se domnívá, že „zlatý věk“ pro nadnárodní společnosti v Číně již skončil. Podnikatelé považují podmínky pro působení v Číně za čím dál obtížnější. Plánují proto v této zemi investovat méně. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila Obchodní komora Evropské unie v Číně.

Největší problémy firmám přináší zpomalující růst čínské ekonomiky a rostoucí náklady na práci. „Dvě třetiny velkých podniků konstatovaly, že podnikání v Číně se stává komplikovanějším a náročnějším,“ uvedl prezident komory Jörg Wuttke. 

Rozvoj podnikání v Číně nyní plánuje pouze 57 procent dotazovaných podniků. Před rokem přitom Čínu považovalo za velmi atraktivní 86 procent firem. Evropským společnostem ale stále více konkurují místní státní podniky.  

Podle analytiků potřebuje Čína zásadní reformy, pokud se chce přeměnit z byrokraticky řízené výrobní základny ve vyváženější ekonomiku založenou na tržních principech. Navzdory známkám ochoty Pekingu omezit vládní zásahy do ekonomiky jsou však evropské firmy ohledně reforem skeptické. Zhruba polovina z nich podle průzkumu v příštích dvou letech žádné významné změny nečeká.  

Podle odhadů přišly evropské firmy kvůli byrokracii a omezenému vstupu na trh v loňském roce v Číně na tržbách o zhruba 21 miliard eur (577 miliard Kč). „Odstranění tržních bariér by více než polovinu evropských podniků povzbudilo k opětovnému posílení investičních plánů,“ myslí si přitom Wuttke.