Británie si navýší HDP. Díky drogám a prostituci

Londýn - Velká Británie si do velikosti ekonomiky nově započítá i prostituci a prodej drog, informoval ekonomický deník Financial Times. Zářijová revize by tak měla pohnout s hodnotou hrubého domácího produktu (HDP) až o pět procent nahoru. Tamní statistici uvedli, že prostituce a drogy by jej za rok 2009 zvýšily o deset miliard liber (v přepočtu zruba 337 miliardy korun).

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock Editorial/QQ7

Britští statistici se teď pokoušejí změřit i na jinou oblast nezákonné činnosti než pašování cigaret a alkoholu. Podle odhadů britského statistického úřadu by prostituce zvýšila britský HDP za rok 2009 zhruba o 5,3 miliardy liber, obchod s drogami pak o 4,4 miliardy liber.

Dle poslední analýzy z roku 2009 statistici vycházejí z toho, že každá z odhadem 60 879 prostitutek v Británii měla tehdy kolem 25 klientů týdně a za své služby si účtovala průměrně 67,16 libry. V témže roce pak odhadla až 38 000 uživatelů heroinu, přičemž gram stál na černém trhu 37 liber a drogy se prodalo za 754 milionů liber.

Drogy a prostituce na doporučení Evropské unie

Samotný Brusel doporučuje, aby státy zahrnuly do výpočtu velikosti ekonomiky i nelegální transakce, které probíhají se souhlasem zúčastněných stran. Britové tak změnou metodiky reagují na nové mezinárodní standardy, které přijaly státy EU. Všechny dosud oznámené změny zvýší úroveň britského HDP za rok 2009 o 33 miliard liber, což představuje 2,3 procenta. Celkový HDP Británie nyní dosahuje 1,5 bilionu liber.

Libra
Zdroj: ISIFA/Thinkstock
Autor: iStockphoto
  • S prostitucí a obchodem s drogami už počítají Estonsko, Finsko, Norsko, Rakousko, Slovinsko a Švédsko. Italský statistický úřad minulý týden oznámil, že do velikosti ekonomiky začne započítávat mimo jiné prostituci a prodej kokainu.

Přepočet pro pozdější roky statistický úřad zatím nemá. Ovšem pro tento rok se kalkuluje s dodatečným růstem ekononomiky díky drogám a prostituci o pět procent.

Britská obchodní komora zvýšila odhad letošního růstu britské ekonomiky na 3,1 procenta z dříve předpokládaných 2,8 procenta. Pokud se prognóza naplní, poroste ekonomika nejrychlejším tempem od roku 2007. Obchodní komora je optimističtější než vládní Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) - podle jeho prognózy by měl hospodářský růst v letošním roce dosáhnout 2,7 procenta.


Metodiku výpočtu HDP už změnily i Spojené státy. Ty loni rozšířily definici investic, což zvýšilo velikost tamního hrubého domácího produktu za rok 2012 o více než tři procenta a zlepšilo obraz ekonomiky.