Soud s Vitáskovou: Pobírají solární elektrárny na Chomutovsku podporu neprávem?

Brno - U Krajského soudu v Brně začal proces se šéfkou Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenou Vitáskovou a dalšími devíti obžalovanými. Týká se údajného podvodu s licencemi pro dvě fotovoltaické elektrárny na Chomutovsku. Ty měly podle obžaloby získat povolení ještě v době, kdy nebyly v provozu. Stát kvůli tomu může přijít až o 2 miliardy korun, které těmto elektrárnám vyplatí na podpoře. Vitásková podíl na podvodu odmítá a věří ve spravedlivý proces. 

Video Reportáž: Vitásková se hájí, že žádný zločin nespáchala
video

Reportáž: Vitásková se hájí, že žádný zločin nespáchala

Obžalovat šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou navrhla loni v srpnu protikorupční policie. Spolu s dalšími devíti lidmi se podle ní podílela na solárním podvodu na Chomutovsku. Podle policistů měla Vitásková „přivřít oči“ nad vydáním podezřelých licencí dvěma solárním elektrárnám Saša–Sun a Zdeněk–Sun, které patří synům podnikatele Zdeňka Zemka. Hrozí jí za to až 12 let vězení. 

Podle obžaloby státu může vzniknout škoda okolo dvou miliard korun - to je totiž celková výše dotace, kterou díky pochybenému udělení licence mohou dané elektrárny pobírat po dobu 20 let. Vitásková dnes ČT řekla: „Pevně věřím ve spravedlivý soudní proces a jsem si jistá, že nemůžu být souzená za to, co jsem neudělala a udělat nemohla. Žádného trestného činu jsem se nedopustila. Věřím, že to, co se odehrává, pro mě skončí dobře.“

Technik nekontroloval funkčnost panelů

Žalobce se ale opírá o výpis z e-mailové komunikace Vitáskové s její podřízenou Michaelou Schneiderovou, ředitelkou odboru licencí. A především také o pochybné revizní zprávy o stavu elektráren. U soudu dnes vypovídal obžalovaný technik Vladimír Čimpera, který v roce 2010 revizní zprávy vydal. Na jejich základě pak ERÚ udělil licenci. Jenže podle obžaloby postupoval ERÚ nezákonně, protože elektrárny nebyly tehdy ještě v provozu. 

Technik dnes asi desetkrát u soudu zopakoval, že mu šlo hlavně o to, aby byla nová zařízení bezpečná. Zkoumal prý jen stav elektroinstalace v elektrárnách, a ne funkčnost panelů. Všechny propojovací kabely byly podle něj v pořádku, i když některé panely a sekce elektráren na ně vůbec nebyly připojeny. Revizní zpráva o nedodělcích nic neříká. Čimpera přitom u soudu tvrdil, že některé dokumenty byly zfalšované.

Čimpera pracuje jako revizní technik u firmy Actherm servis, která měla od chomutovských elektráren brát vyrobenou elektrickou energii a dodávat ji následně do veřejné sítě. 

Kauze chomutovských solárních elektráren se podrobně věnovali i Reportéři ČT. Sledujte ZDE. 


ERÚ vydal pro elektrárny solární licenci poslední den roku 2010, kdy ještě platily dvojnásobné výkupní ceny energie. „Trestné jednání mělo spočívat v tom, že šest osob ke konci roku 2010 usilovalo o získání licencí na výrobu fotovoltaické energie ještě za ceny výhodnější, než které by získaly v roce 2011… Dvě osoby z ERÚ tomuto získání měly napomoci. Následně se vedlo řízení o obnově, které mělo odebrat licence. Obviněná Alena Vitásková je viněna z toho, že měla napomoci zmaření této obnovy řízení,“ řekl již dřív státní zástupce Radek Mezlík.

Vitásková: Je to brutální pokus odstranit mě z vedení ERÚ

Sama Vitásková obžalobu označila za brutální pokus odstranit ji z křesla předsedkyně Energetického regulačního úřadu. „Další krok už je pouze vražda,“ řekla dokonce loni v srpnu v Otázkách Václava Moravce. „Licence se vydaly v roce 2010. Já jsem do úřadu nastoupila v srpnu 2011. U vydání licencí byli bývalí vedoucí pracovníci úřadu. Navíc řízení o odejmutí licence stále probíhá,“ podotkla Vitásková. Více čtěte ZDE. 

Podle Vitáskové v této kauze úřad zatím nechce licence odebrat, protože čeká na verdikt Krajského soudu v Brně, který se dnes začal tímto případem zabývat. ERÚ se totiž obává žalob na stát, jež by mohly po odebrání licencí přijít.

Silvestrovský solární boom

V poslední den roku 2010 měl Energetický regulační úřad nezvykle napilno. Solární elektrárny, které se připojily do sítě před 1. lednem 2011, měly totiž od státu nárok na výhodnější podmínky. Úřad proto na Silvestra 2010 nebo pár dní předtím vydal množství nových licencí. Řada elektráren přitom v té době nebyla vůbec dostavěná. 

Majitelé solárních elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli garantovanou cenu 12 150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily; za megawatthodinu je držitelům licence vypláceno jen 5 500 korun. Obě částky jsou přitom ale garantované na dobu 20 let.

Počet solárních elektráren v ČR

rok 2008 …………………………………………….     249
počátek roku 2010 ………………………………..    6032
1. ledna 2011………………………………………. 12 861

Zuzana Kubátová (MF Dnes): „Určitě hodně zanedbali úředníci, kteří se podíleli na povolování jednotlivých projektů. Kdyby v té době postupovali důsledně, ušetřili bychom jednotky miliard. Ale hlavním, kdo je odpovědný, byli zákonodárci, kteří umožnili špatný zákon a příliš vysokou míru dotace.“


Video Zuzana Kubátová: Podnikání v solárech už dnes není tak výhodné
video

Zuzana Kubátová: Podnikání v solárech už dnes není tak výhodné