Už ne dolar, ale jüan. Ruské podniky kvůli sankcím mění smlouvy

Moskva - Ruské podniky se připravují na změny obchodních smluv a místo amerických dolarů v nich jako s vypořádací měnou počítají s platidly jiných zemí. Nejčastěji se mluví o čínském jüanu, zaměřují se ale i na jiné asijské měny. Tento trend potvrzují bankéři, které citoval list Financial Times (FT). Údajné plány ruských firem mají souviset s obavami, že západní sankce by mohly ruským firmám přístup k dolarům zmrazit.

„V posledních týdnech je na trhu značný zájem ze strany velkých ruských korporací o využívání různých produktů v žen-min pi (oficiální název pro čínský jüan) a v jiných asijských měnách a také o zakládání účtů v asijských lokacích,“ vysvětlil listu šéf ruské pobočky Deutsche Bank Pavel Tepluchin.

Také generální ředitel ruské státní banky VTB Andrej Kostin prohlásil, že jedním z „hlavních úkolů“ banky je rozšířit používání nedolarových měn. „Vzhledem k rozsahu našeho bilaterálního obchodu s Čínou je teď prioritou umožnit vypořádání v rublech a jüanech, na čemž nyní pracujeme,“ řekl Kostin ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.

Otevírání účtů pro obchodování v jüanech, v hongkongských nebo v singapurských dolarech poukazuje na snahu Ruska obrátit se v době napjatých vztahů s Evropou více k Asii. Americké a evropské banky po ruském záboru ukrajinského Krymu letos v březnu dramaticky zpomalily činnost v oblasti poskytování úvěrů v Rusku. Navíc sankce podle Financial Times tlačí ruské společnosti k tomu, aby omezily závislost na západních finančních trzích.

Postupná „oddolarizace“

Změnu kontraktů na jinou měnu než americký dolar či denominaci dlouhodobých kontraktů na jüan údajně se zákazníky projednávaly ropná divize ruského plynárenského podniku Gazprom a těžařský gigant Norilsk Nickel. Podobné kroky prý podnikal i jeden nejmenovaný ruský výrobce, který získává 70 procent příjmů z vývozu v amerických dolarech.

Plynovod
Zdroj: ISIFA/Thinkstock
Autor: iStock

Už dříve někteří politici varovali, že Moskva na západní sankce odpoví naprostou „oddolarizací“ své ekonomiky. Ovšem Putinův ekonomický poradce Andrej Belousov prohlásil, že dokud Rusko není terčem odvětvových sankcí, které by omezily přístup ekonomiky k dolarům, nepodnikne podle jeho názoru žádné kroky k dosažení „umělé oddolarizace“.