Stovce největších českých firem loni klesly tržby

Praha – Tržby první stovky největších českých firem loni meziročně klesly o 2,3 procenta na 2,47 bilionu korun. Vyplývá to ze žebříčku, který zveřejnilo Sdružení Czech Top 100. Na jeho čelných místech k žádným změnám nedošlo – mezi největší podniky se opět zařadily Škoda Auto, ČEZ, RWE a Agrofert. Za letošního skokana označil šéf sdružení Jan Struž Energetický a průmyslový holding, který se nově zařadil do elitní první desítky.

Video Struž: Nejvýznamnější firmy dávají ekonomice nejen zisk, ale i daně
video

Struž: Nejvýznamnější firmy dávají ekonomice nejen zisk, ale i daně

Struž: Nejvýznamnější firmy dávají ekonomice nejen zisk, ale i daně

19.06.2014 ST6

Ekonomika ČT24: CzechTop100

Škoda Auto loni vykázala tržby 268,5 miliardy korun, ČEZ 217,2 miliardy. Třetí místo si navzdory mírnému poklesu na 180 miliard připsala RWE. Čtvrtá příčka patří Agrofertu s více než 150 miliardami, pátý je Unipetrol s necelými 100 miliardami. „Je tam jeden velký skokan, a to firma Energetický a průmyslový holding, která poskočila ze 17. na 7. místo. Myslím, že je to dáno i tím, že energetika je v české ekonomice jakýmsi vůdčím odvětvím,“ poznamenal k výsledkům předseda sdružení Czech Top 100 Jan Struž.

Vyjma úspěchu EPH se složení první desítky téměř nezměnilo. „To je pozitivní zpráva ilustrující stabilitu a vyrovnanost průmyslových špiček,“ míní Struž. „Nejvýznamnější firmy dodávají české ekonomice nejen potřebný zisk, ale i potřebné zdanění – na tom taky záleží,“ zdůraznil.

Přehled 10 nejvýznamnějších firem v České republice z hlediska tržeb
Zdroj: Czech Top 100

Právě zisky v minulém roce firmám zařazeným na seznamu Czech Top 100 rovněž klesaly. Souhrnně se snížily z 230 miliard na 192,3 miliardy korun. Pořadí podle nejlepších hospodářských výsledků vede ČEZ s více než 44 miliardami, následovaný RWE, která vydělala zhruba 30 miliard. Bronzovou příčku obsadil Energetický a průmyslový holding s 21,5 miliardami. „Souhrnné výsledky hodnocení českých firem nevypadají příliš optimisticky. Ani tradičním lídrům z první desítky se příliš nedařilo,“ zhodnotil to předseda sdružení.

Nápady na inovace prý českým firmám nechybí

Při příležitosti zveřejnění žebříčku udělila poradenská společnost Deloitte zvláštní cenu za inovace. V kategorii velkých firem ji získala společnost Rieter CZ; mezi středními a malými firmami vynikla Moira CZ.

Jak řekl v rozhovoru pro ČT ředitel daňového oddělení Deloitte Luděk Hanáček, nejvíce inovativní jsou firmy ve zpracovatelském průmyslu. „Na druhou stranu je tady řada inovací, které ani nevnímáme. Nejsou to produktové inovace, jsou to inovace v procesech, obchodních modelech, ve službách,“ upozornil Hanáček.

Podle jeho mínění mají české firmy nápadů na inovace dostatek. „Daleko důležitější je ale schopnost řídit tyto inovace a financovat je. Ukazuje se, že ty společnosti, které v období krize neváhaly investovat do inovací, mají dneska daleko lepší situaci na trhu,“ vysvětlil Hanáček.